Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, komu należą się zniżki w opłatach

Miniaturka artykułu

Mimo, że firmy ubezpieczeniowe mają dowolność w ustalaniu ceny za proponowane przez siebie ubezpieczenie OC i AC, to jednak praktycznie wszystkie przy obliczaniu składki wykorzystują podobny system zniżek i zwyżek wynikających z kilku kryteriów. Podpowiadamy, jakie to kryteria i kto może zapłacić mniej za ubezpieczenie.

Wiek

Pierwszym i podstawowym kryterium jest wiek. Jak wynika z badań, młodzi kierowcy mają znacznie większe skłonności do brawury i w związku z tym częściej powodują wypadki. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczając pojazd, którego właścicielem jest osoba do 26 roku, życia ponosi większe ryzyko niż w przypadku kogoś starszego. Ryzyko to musi zostać zniwelowane przez podniesienie składki.

Doświadczenie

Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest to, od jak dawna posiadamy dokument uprawniający nas do kierowania autem. Im dłużej – tym więcej mamy doświadczenia,  wiemy jak się zachować w danej sytuacji, i jesteśmy bardziej elastyczni w stosunku do okoliczności. Osoby z dłuższym stażem za kierownicą powodują o wiele mniej wypadków niż kierowcy świeżo upieczeni. Zależność ta jest oczywista. Mniejsze ryzyko dla ubezpieczyciela oznacza niższą składkę.

Szkodowość

Istotnym kryterium jest szkodowość. Na parametr ten oczywiście nie wpływają szkody, które miały miejsce z cudzej winy, ale te, które spowodowaliśmy my sami. Im dłużej jeździmy bez stłuczki, na większe zniżki możemy liczyć. Niestety, po pierwszej spowodowanej przez nas szkodzie zniżki zostaną anulowane, a kolejne szkody mogą już oznaczać zwyżki. Dlatego nawet, jeśli mamy ubezpieczenie, które chroni nas zawsze i wszędzie, bezszkodowa jazda po prostu będzie nam się opłacać.

Promocje

Niższa składka na ubezpieczenie OC i AC może jednak wynikać również z tego, że oferta ubezpieczyciela była wyjątkowo korzystna. Warto śledzić sytuację na rynku, bo ceny ubezpieczeń o podobnych warunkach mogą różnić się między sobą nawet o kilkaset złotych. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie, możemy posługiwać się internetowymi kalkulatorami, jednak musimy pamiętać o tym, że jakkolwiek w przypadku OC Ogólne Warunki Ubezpieczenia są takie same dla wszystkich firm, to w przypadku AC jest już zupełnie inaczej – wyjątkowo atrakcyjna cena może wynikać z mniejszego zakresu ubezpieczenia lub niekorzystnego dla klienta sposobu ustalania wysokości odszkodowania. Przed podpisaniem umowy na AC należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank