Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, komu należą się zniżki w opłatach

Miniaturka artykułu

Mimo, że firmy ubezpieczeniowe mają dowolność w ustalaniu ceny za proponowane przez siebie ubezpieczenie OC i AC, to jednak praktycznie wszystkie przy obliczaniu składki wykorzystują podobny system zniżek i zwyżek wynikających z kilku kryteriów. Podpowiadamy, jakie to kryteria i kto może zapłacić mniej za ubezpieczenie.

Wiek

Pierwszym i podstawowym kryterium jest wiek. Jak wynika z badań, młodzi kierowcy mają znacznie większe skłonności do brawury i w związku z tym częściej powodują wypadki. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe, ubezpieczając pojazd, którego właścicielem jest osoba do 26 roku, życia ponosi większe ryzyko niż w przypadku kogoś starszego. Ryzyko to musi zostać zniwelowane przez podniesienie składki.

Doświadczenie

Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest to, od jak dawna posiadamy dokument uprawniający nas do kierowania autem. Im dłużej – tym więcej mamy doświadczenia,  wiemy jak się zachować w danej sytuacji, i jesteśmy bardziej elastyczni w stosunku do okoliczności. Osoby z dłuższym stażem za kierownicą powodują o wiele mniej wypadków niż kierowcy świeżo upieczeni. Zależność ta jest oczywista. Mniejsze ryzyko dla ubezpieczyciela oznacza niższą składkę.

Szkodowość

Istotnym kryterium jest szkodowość. Na parametr ten oczywiście nie wpływają szkody, które miały miejsce z cudzej winy, ale te, które spowodowaliśmy my sami. Im dłużej jeździmy bez stłuczki, na większe zniżki możemy liczyć. Niestety, po pierwszej spowodowanej przez nas szkodzie zniżki zostaną anulowane, a kolejne szkody mogą już oznaczać zwyżki. Dlatego nawet, jeśli mamy ubezpieczenie, które chroni nas zawsze i wszędzie, bezszkodowa jazda po prostu będzie nam się opłacać.

Promocje

Niższa składka na ubezpieczenie OC i AC może jednak wynikać również z tego, że oferta ubezpieczyciela była wyjątkowo korzystna. Warto śledzić sytuację na rynku, bo ceny ubezpieczeń o podobnych warunkach mogą różnić się między sobą nawet o kilkaset złotych. Aby znaleźć najtańsze ubezpieczenie, możemy posługiwać się internetowymi kalkulatorami, jednak musimy pamiętać o tym, że jakkolwiek w przypadku OC Ogólne Warunki Ubezpieczenia są takie same dla wszystkich firm, to w przypadku AC jest już zupełnie inaczej – wyjątkowo atrakcyjna cena może wynikać z mniejszego zakresu ubezpieczenia lub niekorzystnego dla klienta sposobu ustalania wysokości odszkodowania. Przed podpisaniem umowy na AC należy przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

Najnowsze arykuły

Sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC - co się dzieje w takiej sytuacji? Czy odszkodowanie zostanie wypłacone? Sprawdzamy

W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Zgodnie z zamysłem każdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym powinien móc liczyć na odszkodowanie. Niestety, mimo grożących za jazdę bez ubezpieczenia konsekwencji, cały czas zdarzają się kierowcy, którzy poruszają się po drogach bez ważnej polisy. Czy w przypadku stłuczki z takim kierowcą możemy liczyć na odszkodowanie?

Czytaj więcej »

Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Dowiedz się, czym są raty równe i malejące

Większość osób starających się o kredyt hipoteczny staje przed wyborem pomiędzy ratami równymi i malejącymi. Choć Polacy zazwyczaj decydują się na raty równe, nie oznacza to, że właśnie one są zawsze lepszym rozwiązaniem. Przeciwnie – to raty malejące ostatecznie okazują się dla kredytobiorcy rozwiązaniem korzystniejszym, choć ich spłacanie, przynajmniej na początku, może być uciążliwe.

Czytaj więcej »

Chcesz dostać zniżki na ubezpieczenie samochodu? Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić.

Koszt ubezpieczenia samochodu może wydawać się wysoki. Na szczęście większość działających na rynku ubezpieczycieli oferuje zniżki, które pozwalają znacznie zredukować cenę. Podpowiadamy, którzy kierowcy mogą liczyć na obniżenie ceny ubezpieczenia.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank