Miniaturka artykułu

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Składka OC

Wielu kierowcom zależy na tym, aby za ubezpieczenie zapłacić jak najmniej. W przypadku ubezpieczeń OC jest to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ jego Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) nie są ustalane przez zakłady ubezpieczeniowe, ale określone przez tekst ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z prawem ubezpieczenia te, mimo że ich koszt jest zróżnicowany, powinny działać tak samo. By wyliczyć wysokość składki OC, możemy spotkać się z agentem lub multiagentem (w tym drugim przypadku będziemy mieli szansę na zapoznanie się z ofertą więcej niż jednej firmy) albo skorzystać z internetowego kalkulatora. W określaniu wysokości składki firmy ubezpieczeniowe mają dowolność, stosują jednak podobne schematy oparte na zniżkach dla kierowców bezszkodowych. Szczegóły mechanizmu różnią się jednak pomiędzy ubezpieczycielami. Co do zasady – kalkulatorom OC można zaufać, choć zanim zdecydujemy się na wybór najtańszej oferty sprawdźmy, czy firma podlega pod Polski Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Składka AC

W przypadku ubezpieczeń Autocasco sprawa jest bardziej skomplikowana. Ubezpieczenia te są nieobowiązkowe, dlatego nie tylko ich cena, ale również Ogólne Warunki Ubezpieczenia, oferowane przez poszczególne firmy, mocno się od siebie różnią. Tu również, aby znaleźć najtańszą ofertę na rynku, możemy skorzystać z internetowego kalkulatora - musimy się jednak liczyć z tym, że niższa cena ubezpieczenia zazwyczaj oznacza również mniejszy jego zakres. Istnieją co prawda kalkulatory bardziej zaawansowane, w których możemy podać parametry pozwalające na selekcjonowanie ubezpieczeń, np. ze względu na obecność danego wyłączenia (przykładowo wiele ubezpieczeń nie działa w przypadku szkody, która nastąpiła w wyniku działań wojennych) albo zakres terytorialny (czy AC działa tylko w Polsce, czy też na całym świecie). Jeśli np. chcemy ubezpieczyć pojazd ciężarowy, który ma przewozić towar na przykład z Przemyśla do Moskwy, poszukajmy takiego kalkulatora, który pozwoli nam na zastosowanie filtra odrzucającego oferty z wyłączeniem szkód na terytorium Rosji i Ukrainy.

Obliczanie składki AC za pomocą internetowego kalkulatora zwiększa jej prawdopodobieństwo odnalezienia oferty najlepiej dopasowanej do potrzeb. 

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank