Ubezpieczenie OC – dowiedz się, dlaczego jest bardzo ważne dla kierowców?

Miniaturka artykułu

O tym, że posiadanie ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkowe, dowiadujemy się już na kursie prawa jazdy. Jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, ryzykujemy poważnymi konsekwencjami. Oto co może nam grozić, jeśli nie ubezpieczymy samochodu.

Bezpośrednia odpowiedzialność

Jeżeli podczas jazdy nieubezpieczonym samochodem spowodujemy wypadek, wówczas odpowiadamy przed poszkodowanym bezpośrednio. Oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do pokrycia wszelkich strat, które poniósł. Poszkodowany, w przypadku szkody spowodowanej przez nieubezpieczony samochód, ma co prawda prawo do ubiegania się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak wypłata z UFG nie likwiduje odpowiedzialności sprawcy – ta ostatnia instytucja, jeśli tylko ma podstawy, wychodzi do nieubezpieczonych sprawców z regresem.

Mandaty i kary UFG

W przypadku złapania kierowcy , który nie ma ubezpieczenia, policjanci mają możliwość ukarania go mandatem. Na kolejnym etapie policja informuje o braku ubezpieczenia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który weryfikuje, czy auto jest ubezpieczone. Jeśli nie – nakłada karę na właściciela.

Wysokość kary za brak ciągłości ubezpieczenia

W chwili obecnej kara za brak OC powyżej 14 dni wynosi 3700 zł w przypadku samochodu osobowego, w przypadku aut ciężarowych – 5500. W przypadku krótszych okresów kary będą mniejsze – 1850 zł dla auta osobowego i 2780 dla ciężarowego w przypadku przerwy od 4 do 14 dni oraz odpowiednio 740 zł i 1110zł w przypadku przerwy poniżej 3 dni. U kierowców, którzy jeżdżą bez OC kilka lat, kary za poszczególne okresy rozliczeniowe sumują się. Może się więc okazać, że jeśli będziemy notorycznie ignorowali obowiązek ubezpieczenia auta, w przypadku wykrycia tego faktu otrzymamy karę znacznie przewyższającą wartość pojazdu.

Egzekwowanie kar

Uniknięcie kary za brak ubezpieczenia jest bardzo trudne – w ciągu jednego roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wysyła kilkadziesiąt tysięcy wezwań i odzyskuje od nieubezpieczonych kierowców kilkanaście milionów złotych. Kierowca po negatywnej weryfikacji otrzymuje wezwanie do zapłaty wraz z terminem. Przekroczenie terminu oznacza skierowanie sprawy do sądu - kwestia obowiązku posiadania OC jest w polskim prawodawstwie jasno doprecyzowana. Bardzo rzadko zdarza się, że dłużnik wygrywa z UFG przed sądem. W przypadku przegranej sprawy zazwyczaj dłużnika obciąża się nie tylko karą za brak OC, ale również kosztami procesu. Jeśli sytuacja materialna dłużnika nie pozwala spłacić zobowiązania w terminie, wówczas może on jeszcze wystąpić do UFG o umorzenie płatności (na co rzadko dostanie zgodę) lub rozłożenie jej na raty (co w większości przypadków jest możliwe).

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank