Miniaturka artykułu

Ubezpieczenia AC sprzedawane przez różne firmy mogą znacznie się od siebie różnić. Działanie danego produktu jest tu regulowane nie przez narzuconą z góry ustawę, ale przez Ogólne Warunki Ubezpieczenia, będące integralnym elementem każdej polisy. Z czego właściwie wynika wysokość składki, którą będziemy musieli zapłacić z tytułu ubezpieczenia autocasco?

Szkodowość i inne czynniki

Podobnie jak w przypadku OC, jeśli nie mamy na koncie żadnej wcześniejszej szkody, możemy liczyć na niższe składki. Wysokość zniżki będzie tu zależała również od wieku kierowcy (im będzie starszy, tym wyższa zniżka), wieku auta, wartości auta itp. Dokładny algorytm obliczania składki każdy ubezpieczyciel ustala samodzielnie np. w przypadku niektórych firm zakup autocasco na dwunastoletni samochód okaże się niemożliwy, w innych natomiast da się to zrobić, choć trzeba się będzie liczyć z wyższą składką niż w przypadku nowego samochodu.

Wariant ubezpieczenia

Niektóre firmy sprzedają autocasco w kilku wariantach. Poszczególne warianty mogą różnić się między innymi zakresem zdarzeń, wyłączeniami odpowiedzialności (np. tańsze AC nie obejmie szkód powstałych w wyniku opadów gradu, a droższe już tak), czy zakresem terytorialnym. Popularne jest np. rozszerzanie AC o Rosję, Ukrainę czy Białoruś jako kraje, przez które przebiegają ważne szlaki transportowe. Ze względu na podwyższone ryzyko szkody w tych krajach część ubezpieczycieli nie obejmuje ich podstawowym wariantem AC, chyba że zdecydujemy się na wyższą składkę.

Dodatkowe usługi

Niektórzy ubezpieczyciele oferują AC rozszerzone np. o assistance w wersji podstawowej lub ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dotyczy to głównie wyższych wariantów AC, w których składka jest na tyle wysoka, że ubezpieczycielowi opłaca się zapewnić klientowi dodatkowe zabezpieczenia. Czasami w ramach AC możemy liczyć również na gwarancję terminu naprawy lub dodatkowe ubezpieczenie szyb samochodowych

Ubezpieczyciel

Co do zasady, ceny ubezpieczeń w firmach o dużej renomie są wyższe niż w tych, które dopiero budują swoją pozycję na rynku. Wynika to nie tylko ze swoistej opłaty za markę, ale również z tego, że takie firmy oferują lepsze warunki i są w stanie zagwarantować klientom większy komfort i skuteczniejsze zabezpieczenie. Największe zakłady ubezpieczeniowe dysponują np. siecią warsztatów partnerskich, które zazwyczaj prezentują standard wyższy od przeciętnego. Klienci w takim warsztacie mogą liczyć na to, że ich szkoda będzie pierwsza w kolejce do likwidacji oraz na naprawę bezgotówkową, gdzie klient oddaje uszkodzone auto, a potem odbiera je po naprawie, a rozliczenie odbywa się pomiędzy serwisem i zakładem ubezpieczeniowym.

Podczas wyboru ubezpieczenia AC nie warto kierować się wyłącznie ceną. Zanim podejmiemy decyzję dokładnie przeczytajmy OWU i zapoznajmy się z opiniami klientów danej firmy.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank