Sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC - co się dzieje w takiej sytuacji? Czy odszkodowanie zostanie wypłacone? Sprawdzamy

Miniaturka artykułu

W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Zgodnie z zamysłem każdy poszkodowany w wypadku komunikacyjnym powinien móc liczyć na odszkodowanie. Niestety, mimo grożących za jazdę bez ubezpieczenia konsekwencji, cały czas zdarzają się kierowcy, którzy poruszają się po drogach bez ważnej polisy. Czy w przypadku stłuczki z takim kierowcą możemy liczyć na odszkodowanie?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Dokumentem, który reguluje wszystkie prawne kwestie związane z systemem ubezpieczeń w Polsce, jest Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na jej mocy został powołany Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czyli instytucja, która dodatkowo zabezpiecza poszkodowanych w przypadku szkody spowodowanej przez kierowcę nieubezpieczonego auta. Jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji, to właśnie tam powinniśmy zgłosić szkodę. Podobnie jak w przypadku towarzystw ubezpieczeniowych, możemy zrobić to dowolną drogą, możemy również np. zgłosić wypadek do swojego ubezpieczyciela i poprosić o zajęcie się sprawą. Praktyka jednak pokazuje, że w sprawach odszkodowań lepiej jest minimalizować liczbę pośredników niż ich mnożyć.

Czego potrzebujemy, by otrzymać odszkodowanie z UFG?

Podobnie jak w przypadku standardowej likwidacji z OC, potrzebny będzie dokument potwierdzający sprawstwo. Może to być wyrok sądu, notatka policji lub oświadczenie sprawcy. To ostatnie zazwyczaj trudniej uzyskać, bo sprawca szkody, który nie posiada ubezpieczenia OC, ponosi znacznie poważniejsze konsekwencje niż zwykła utrata zniżek, i może uchylać się od podpisania oświadczenia. Jeśli zdarzy nam się taka sytuacja, nie powinniśmy zwlekać z wezwaniem policji. Warto mieć na uwadze, że z podpisanego na miejscu oświadczenia sprawca może się wycofać, np. tłumacząc, że w chwili podpisywania był pod presją. Dlatego oświadczenie lepiej spisywać pod nadzorem funkcjonariusza.

Gdy odpowiedzialność sprawcy zostanie potwierdzona, będziemy jeszcze potrzebowali dokumentu potwierdzającego wartość szkody, na przykład rachunku z serwisu lub, jeśli auto miałoby być skasowane, ekspertyzy rzeczoznawcy. Taką ekspertyzę może wykonać niezależny rzeczoznawca lub pracownik samego UFG.

Skąd UFG ma pieniądze na odszkodowania?

Mimo że na pierwszy rzut oka działanie UFG może wydawać się podobne do działania towarzystw ubezpieczeniowych, to mechanizm, który nim kieruje okazuje się być nieco inny. Podstawowa różnica polega na tym, że UFG nie pobiera składki. Gdy instytucja ta wypłaci nam odszkodowanie, nabywa prawo do regresu, czyli odzyskania wypłaconej sumy bezpośrednio od sprawcy. Sprawca wypadku, który kierował nieubezpieczonym samochodem, odpowiada za zdarzenie całym swoim majątkiem. Należności są egzekwowane niezwykle skutecznie. Skuteczność egzekucji długów w tej instytucji przekracza 90%.

Podsumowując: jeśli zdarzy nam się stłuczka z nieubezpieczonym sprawcą, możemy liczyć na odszkodowanie, choć w praktyce procedura odszkodowawcza trwa nieco dłużej niż przy klasycznym zdarzeniu. Wynika to głównie z trudności w ustaleniu sprawstwa i tego, że UFG nie dotyczy obowiązujący zakłady ubezpieczeniowe termin 30 dni na likwidację szkody.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank