OC i AC – dowiedz się, co dają te ubezpieczenia i dlaczego są niezbędne dla każdego kierowcy

Miniaturka artykułu

Zanim siądziemy za kierownicą samochodu, musimy go ubezpieczyć. Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na dwa rodzaje – obowiązkowe i nieobowiązkowe. Ubezpieczeniem obowiązkowym dla zwykłego właściciela auta osobowego jest ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC). Ubezpieczeń nieobowiązkowych jest znacznie więcej, a najpopularniejszym jest Autocasco (AC). Podpowiadamy, co dają i przed czym chronią tego rodzaju ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Osoby, które kierują pojazdem bez ważnego OC,  dostana karę finansową. Jeśli więc zatrzyma nas policja i negatywnie zweryfikuje posiadanie OC, musimy liczyć się z konsekwencjami. Jeśli nie spowodowaliśmy żadnej kolizji, będzie to wysoka kara finansowa (rzędu nawet kilku tysięcy złotych). Poważne problemy będą mieli kierowcy którzy spowodowali wypadek i nie mieli wykupionego ubezpieczenia. OC ubezpiecza odpowiedzialność cywilną, co oznacza, że chronieni tym ubezpieczeniem nie jesteśmy my sami ale inni uczestnicy ruchu. Jeśli spowodujemy szkodę nieumyślnie, co może zdarzyć się każdemu, naprawy auta poszkodowanego nie będziemy musieli pokrywać z własnej kieszeni – zajmie się tym ubezpieczyciel. Jeśli jednak samochód jest nieubezpieczony, odpowiedzialność ponosimy my sami. Zazwyczaj wypłatą odszkodowania zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który następnie dochodzi od sprawcy regresu. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj dochodzi skutecznie.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, jednak jest przydatne w bardzo wielu przypadkach. Oprócz sytuacji, w których nasz pojazd zostaje uszkodzony przez sprawcę z ważnym OC, mogą zdarzyć się również sytuacje, w których to my będziemy sprawcą. Nawet najlepsi i najbardziej doświadczeni kierowcy nie są wolni od ryzyka – jeśli np. wjedziemy w tył auta poprzedzającego nas w korku, policja zwykle orzeknie o naszej winie. Zdarzają się również pomyłki przy parkowaniu (np. błędna ocena odległości od słupka), czy choćby gwałtowne otwarcie drzwi, które uderzając o znajdujący się w pobliżu przedmiot, ulegają uszkodzeniu. Samochód może również zostać zniszczony np. w wyniku gradu lub kolizji na parkingu spowodowanej przez sprawcę który zbiegł z miejsca zdarzenia. W tej sytuacji AC pozwoli nam uniknąć kosztów naprawy, a w wielu przypadkach sprawi, że będziemy na nią czekać znacznie krócej. Zakłady ubezpieczeniowe mają zazwyczaj sieci serwisów partnerskich, które szkody z ich autocasco likwidują w pierwszej kolejności.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank