Miałeś wypadek? Sprawdź, co daje Ci ubezpieczenie OC i jakie formalności musisz wypełnić

Miniaturka artykułu

Nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy może się zdarzyć uderzenie w tył innego auta w korku lub otarcie cudzego samochodu podczas parkowania. Niezależnie od tego, czy jesteśmy sprawcą, czy też poszkodowanym w takim zdarzeniu, powinniśmy pamiętać o dopełnieniu formalności niezbędnych do tego, by odszkodowanie zostało bez problemów wypłacone.

Dla sprawcy

Podstawową korzyścią wynikającą z posiadania ubezpieczenia OC jest dla sprawcy brak konieczności samodzielnego odpowiadania za zdarzenie przed poszkodowanym. Jeśli spowodowaliśmy wypadek, najlepiej będzie spisać z poszkodowanym oświadczenie zawierające krótki opis zdarzenia, dane samochodów, nasze dane i jasną deklarację, że bierzemy na siebie odpowiedzialność.

Jeśli poszkodowanego nie ma na miejscu zdarzenia, możemy np. zostawić mu za wycieraczką numer telefonu i poczekać na kontakt – oświadczenie możemy spisać w późniejszym terminie. Podpisane oświadczenie sprawcy jest dla towarzystwa ubezpieczeniowego wystarczającym dokumentem, by przyjąć odpowiedzialność w sprawie. Zazwyczaj w momencie spisania oświadczenia rola sprawcy w szkodzie kończy się – może ewentualnie kontaktować się z nim jeszcze likwidator, chcąc doprecyzować możliwe niejasności.

Dla poszkodowanego

Najszybszą drogą ustalenia odpowiedzialności będzie spisanie ze sprawcą oświadczenia. Jeśli sprawca nie chce przyznać się do winy, konieczne będzie wezwanie policji – notatka policji orzekająca o winie jest dla ubezpieczyciela równie ważnym dowodem w sprawie jak oświadczenie sprawcy. Jeśli policja nie jest w stanie orzec o winie, może przekazać sprawę do sądu – wyrok sądu jest trzecim dokumentem, na podstawie którego towarzystwo ubezpieczeniowe może przyjąć odpowiedzialność.

Kolejną formalnością jest zgłoszenie szkody. Poszkodowany nie musi robić tego osobiście, jednak zazwyczaj samodzielne zgłoszenie znacznie ułatwia i przyśpiesza proces likwidacji. Szkodę można zgłosić telefonicznie, mailem, listem pocztowym lub osobiście w przedstawicielstwie ubezpieczyciela. Co ważne – szkoda nie musi być zgłaszana do ubezpieczyciela sprawcy. Równie dobrze możemy zgłosić ją we własnym towarzystwie ubezpieczeniowym. To ono zajmie się wówczas ustaleniem odpowiedzialności i wypłatą odszkodowania (tzw. likwidacja bezpośrednia), po czym przekaże dokumentację do wystawcy polisy i na tej podstawie otrzyma zwrot pieniędzy.

W przypadku szkody osobowej poszkodowany będzie też musiał przekazać ubezpieczycielowi dokumentację medyczną – na tej podstawie określa się rozmiar uszczerbku na zdrowiu i, co za tym idzie, rozmiar odszkodowania. Pamiętajmy, że OC obejmuje również mienie poszkodowanego i wszelkie koszty, jakie w związku z nią poniesie – jeśli w wyniku wypadku uszkodzony został np. przewożony przez nas przedmiot lub musimy wynająć auto zastępcze – pamiętajmy o zbieraniu rachunków i wysyłaniu ich do ubezpieczyciela likwidującego szkodę.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank