Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.
Kontynuacja ubezpieczenia samochodu
Pierwszą sytuacją, jaką należy omówić, jest posiadanie przez zakupione auto ważnego ubezpieczenia. Zazwyczaj nabywcy będzie się opłacało korzystanie z niego tak długo, aż będzie je trzeba przedłużyć. Dlaczego? Np. dlatego, że oprócz obowiązkowego OC samochód może posiadać również ubezpieczenia dobrowolne (AC, NNW, assistance), a także dlatego, że często składka jest już opłacona, przynajmniej częściowo. Aby móc korzystać z ubezpieczenia po poprzednim właścicielu, musimy jednak niezwłocznie powiadomić wystawcę polisy o zmianie posiadacza auta. Droga, jaką to zrobimy, dla większości obecnych na rynku firm nie ma znaczenia – możemy zrobić to telefonicznie, mailowo, zwykłym listem lub osobiście w przedstawicielstwie ubezpieczyciela. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że nowe ubezpieczenie samochodu będzie już miało zupełnie inną cenę, a towarzystwo ubezpieczeniowe musi dokonać rekalkulacji składki.
Nowe ubezpieczenie samochodu
W przypadku, gdy chcemy, żeby ubezpieczenie samochodu od razu było zapisane na nas, procedura będzie nieco bardziej złożona. W jakich sytuacjach przejęcie poprzedniego ubezpieczenia może nie być opłacalne? Np. wtedy, gdy mamy duże zniżki. Wypowiedzieć ubezpieczenie możemy w dowolnym momencie, nie ponosząc z tego tytułu żadnych konsekwencji. Sprawę powinniśmy być w stanie załatwić telefonicznie lub mailowo, choć, jak pokazuje praktyka, lepiej w tym celu odwiedzić przedstawicielstwo lub skorzystać z udostępnianego przez ubezpieczyciela formularza. Ma to znaczenie ze względu na poprawność danych, a także tempo ich przetwarzania. Co ważne – wymówienie starego ubezpieczenia i zawarcie nowego powinno nastąpić w tym samym dniu. Zwłoka może zaowocować nałożeniem na nas kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Zawierając nowe ubezpieczenie samochodu zawsze żądajmy potwierdzenia, że jesteśmy ubezpieczeni. Potwierdzenie może mieć postać podpisanego ręcznie dokumentu, ale może to również być np. e-mail przysłany z konta ubezpieczyciela. Dlaczego to tak istotne? Chodzi o to, że przez pierwsze dwa tygodnie nasze dane mogą nie być widoczne w bazie UFG, a w przypadku zaistnienia szkody będzie to bardzo kłopotliwe. Dokument, który potwierdza zawarcie ubezpieczenia, będzie wystarczający dla policji.
Ubezpieczeniowe formalności związane z zakupem używanego auta nie są szczególnie uciążliwe, jednak należy wypełnić je rzetelnie i niezwłocznie. Tylko w ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnymi konsekwencjami.