Kupiłeś samochód? Sprawdź, jak wybrać najlepsze i dostosowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie AC

Miniaturka artykułu

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dowolnym, dlatego jego ogólne warunki są ustalane między wystawcą polisy a jej posiadaczem. W praktyce oznacza to, że właściwie każde AC działa inaczej – inaczej ustala się składki, obejmuje inne zdarzenia, szkody likwidowane są według innych procedur. Czym powinniśmy kierować się podczas wyboru AC, by dawało nam ono poczucie bezpieczeństwa?

Najtańsze ubezpieczenie AC nie znaczy najlepsze

Niska cena nie powinna być głównym kryterium wyboru ubezpieczenia AC. Nawet jeśli u jednego dostawcy ubezpieczenie to jest kilkakrotnie tańsze i wydaje się świetną okazją, decydując się na nie możemy wyrzucić pieniądze w błoto. Dokument, który reguluje działanie ubezpieczenia AC, to Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Dopóki ich nie przeczytamy uważnie i ze zrozumieniem, nie będziemy wiedzieli, jak w praktyce działa wybrane ubezpieczenie. OWU często są pisane trudnym, branżowym językiem, co niestety zniechęca klientów do ich czytania.

Zakres i wyłączenia odpowiedzialności

Te dwie sekcje regulują katalog zdarzeń, w przypadku których ubezpieczenie AC zadziała. Zakres odnosi się nie tylko do konkretnych sytuacji, ale również do określonego terytorium. Jeśli zamierzamy jeździć wyłącznie po Polsce, ubezpieczenie na świat lub Europę nie będzie nam potrzebne, zwłaszcza, jeśli rozszerzenie zakresu wiąże się ze zwiększeniem składki. Analogicznie – jeśli zamierzamy się ubezpieczyć dlatego, że planujemy brać udział w rajdach, to AC, które zawiera wyłączenie odpowiedzialności w przypadku szkód powstałych podczas wyścigów, będzie dla nas bezużyteczne. Często zdarza się, że zakłady ubezpieczeniowe sprzedają tylko ubezpieczenia AC podstawowe o niskiej składce, które obejmują wyłącznie stłuczki z innymi pojazdami i przedmiotami, natomiast jeśli chcemy zabezpieczyć się przed kradzieżą, wandalizmem lub na przykład gradem – musimy odpłatnie rozszerzyć zakres.

Przed zakupem ubezpieczenia AC określ swoje potrzeby

Zanim zdecydujesz się na konkretne ubezpieczenie AC, zastanów się, czego potrzebujesz, po czym poproś agenta o przygotowanie oferty jak najlepiej dopasowanej do Twoich wymagań. Jeśli agent nie będzie w stanie takiej oferty przygotować, możesz bez obaw rozejrzeć się za inną firmą – na rynku znajduje się ogromna liczba ofert bardzo zróżnicowanych, zarówno pod względem warunków, jak i cen. Co więcej, zwłaszcza w przypadku drogich samochodów, warunki umów można negocjować.

Uwaga na sumę ubezpieczenia

Suma Ubezpieczenia (SU) to górna granica świadczeń, jakie możesz otrzymać w ramach odszkodowania. Zawierając ubezpieczenie AC warto zwrócić uwagę na przewidywane koszty naprawy lub rynkową wartość samochodu. Jeśli SU wynosi np. połowę wartości auta, to w przypadku kasacji samochodu dostaniesz tylko połowę tego, ile był wart w chwili zdarzenia. Zdarza się, że w najniższych i najtańszych wariantach AC SU wynosi zaledwie kilka tysięcy złotych, co może nie wystarczyć nie tylko w przypadku kasacji, ale również poważniejszej szkody.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank