Kiedy nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC? Sprawdzamy

Miniaturka artykułu

Ze względu na to, że ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, jego działanie może diametralnie różnić się w zależności od tego, kto jest wystawcą polisy i na jaki wariant się zdecydujemy. Zakres ubezpieczenia oraz lista sytuacji, w których ubezpieczenie nie zadziała, powinny zostać opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Szkoda spowodowana umyślnie

Ubezpieczenie AC  z założenia ma nas chronić przed zdarzeniami losowymi, takimi jak na przykład zderzenie z innym autem lub przedmiotem. Jeśli jednak doprowadziliśmy do stłuczki celowo, aby otrzymać odszkodowanie, nie ma szans, byśmy je dostali. Każdy ubezpieczyciel ma własne metody weryfikowania celowości, i - jak pokazuje praktyka - są one bardzo skuteczne. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy szkody, ubezpieczyciel najprawdopodobniej założy, że jesteśmy uczciwi, chyba, że okoliczności zdarzenia będą budziły wyraźne wątpliwości. Z każdą kolejną szkodą będziemy jednak weryfikowani znacznie bardziej pieczołowicie.

Kluczyki i dokumenty zostawione w aucie

Jednym ze zdarzeń, przed którym zabezpiecza nas AC, jest kradzież samochodu. W prawie wszystkich towarzystwach mamy jednak do czynienia z wyłączeniem odpowiedzialności w przypadku pozostawienia w samochodzie kluczyków lub dokumentów. Nie zabierając ich ze sobą po zaparkowaniu auta praktycznie zapraszamy złodzieja do przywłaszczenia sobie naszego pojazdu i trudno w tej sytuacji dziwić się zakładom ubezpieczeniowym, że nie kwapią się z wypłatą odszkodowania. Pieniędzy za kradzież nie dostaniemy również, jeśli zostawiliśmy samochód z otwartymi drzwiami lub nie włączyliśmy zabezpieczeń.

Brak uprawnień

Odszkodowanie z AC nie zostanie wypłacone, gdy pojazdem kierowała osoba nie posiadająca ważnego prawa jazdy. Nawet jeśli złożymy oświadczenie, że udzieliliśmy zgody na użytkowanie przez nią auta, dla ubezpieczyciela będzie to wystarczający powód, aby odmówić wypłaty.

Szkoda poza zakresem terytorialnym

Zakłady ubezpieczeniową mają dużą dowolność jeśli chodzi o ustalanie warunków ubezpieczenia – niektóre polisy działają np. wyłącznie w Polsce, inne na terenie Unii Europejskiej, jeszcze inne na całym świecie z wyjątkiem terytoriów kilku państw uznawanych za szczególnie niebezpieczne. Przy ubezpieczeniu na Unię Europejską, wnioskując o odszkodowanie z tytułu szkody, która miała miejsce na Ukrainie, dostaniemy odmowę bez rozpatrywania okoliczności zdarzenia.

Inne wyłączenia

Podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania z AC może być również dowolny inny zapis z OWU, zazwyczaj znajdujący się w sekcji „Wyłączenia odpowiedzialności”. Przykładowe wyłączenia to np. szkoda, która nastąpiła w wyniku działań wojennych albo szkoda spowodowana przez zamontowany na dachu sprzęt sportowy, który zawadził o wiadukt. Aby dokładnie poznać katalog sytuacji, w jakich nasze AC nie zadziała, powinniśmy po prostu uważnie przeczytać OWU. Co prawda ze względu na branżowy język może to być trudne, jest jednak po prostu niezbędne.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank