Jakie dokumenty zawsze warto mieć w samochodzie, by szybko zgłosić wypadek lub szkodę i uzyskać pieniądze z ubezpieczenia OC i AC?

Miniaturka artykułu

Aby ubezpieczenie chroniło nas zgodnie z treścią umowy, powinniśmy być w stanie zawsze i wszędzie udowodnić fakt posiadania go. To kwestia psychicznego komfortu – jeśli w dowolnym momencie jesteśmy w stanie okazać odpowiedni dokument,  ryzyko zaistnienia sytuacji konfliktowej spada niemal do zera. Warto o to zadbać, ponieważ w przypadku stłuczki poziom emocji często bywa wysoki. Co warto mieć ze sobą w samochodzie?

Odpis polisy

To prawda, że ubezpieczenie OC można zweryfikować na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpisując numer rejestracyjny naszego samochodu, nie zmienia to jednak faktu, że warto mieć przy sobie odpis OC. Baza danych UFG nie jest aktualizowana codziennie – zdarza się, że odnowione ubezpieczenie jest w niej niewidoczne jeszcze na dwa tygodnie po podpisaniu umowy. Odpis ten jest również przydatny z jeszcze jednego powodu – znajdują się na nim wszystkie dane, jakie będą potrzebne ubezpieczycielowi, by nas zidentyfikować i rozpocząć proces likwidacji szkody. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia OC, jak i Autocasco.

Prawo jazdy i dowód rejestracyjny

Te dwa dokumenty zawsze powinniśmy mieć przy sobie, ponieważ w przypadku kontroli ze strony policji ich brak mógłby okazać się kiepski w skutkach. Są jednak ważne również w sytuacjach związanych z zaistnieniem szkody. Aby ubezpieczenie – zarówno OC, jak i AC – zadziałało, musimy mieć aktualne uprawnienia do prowadzenia samochodu, aktualny przegląd techniczny a samochód musi być zarejestrowany. To wszystko można udowodnić tylko poprzez okazanie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy – ubezpieczyciel na pewno zażąda tego od nas w trakcie postępowania odszkodowawczego.

Oświadczenie o użyczeniu auta

Jeśli prowadzimy cudze auto, poprośmy właściciela, aby wypisał nam oświadczenie o tym, że zgadza się, abyśmy z niego korzystali. W przeciwnym razie likwidacja szkody z naszej winy może wymagać dodatkowych formalności, być bardziej złożona i niepotrzebnie irytować poszkodowanego.

Druki zgłoszenia i oświadczenia

Oświadczenie o sprawstwie zdarzenia może być sporządzone na zwykłej kartce papieru, a zgłoszenie dokonane np. telefonicznie, jednak – jak pokazuje praktyka – korzystanie z gotowych druków ubezpieczyciela znacznie przyśpiesza sprawę. Dane znajdujące się na takim druku są znacznie prostsze do przetworzenia. Jeśli wraz z drukiem i oświadczeniem wyślemy wszystkie niezbędne dokumenty, to zdarza się, że cała praca likwidatora szkody ogranicza się do przeczytania wypełnionego druku i wydania pozytywnej decyzji – w takiej sytuacji likwidacja może zostać zakończona nawet w ciągu kilku dni.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank