Miniaturka artykułu

Wypowiedzenie umowy OC nie jest trudne. W zdecydowanej większości przypadków będziemy w stanie zrobić to niemal od ręki i nie ruszając się z domu. Aby się to jednak udało, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Jaką drogą wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenie umowy OC może nastąpić dowolną drogą, musi jednak zostać złożone na piśmie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma obowiązek przyjąć druk wypowiedzenia wysłany pocztą, kurierem, mailem lub faksem. Wypowiedzenie telefoniczne nie będzie co prawda honorowane, jednak jeśli zadzwonimy do ubezpieczyciela i poprosimy o szczegółowe informacje dotyczące procedury wypowiedzenia, to ma on obowiązek nam tych informacji udzielić. Co ważne,  druk wypowiedzenia wcale nie musi być drukiem zawierającym logo ubezpieczyciela – zgodnie z prawem możemy również użyć druków uniwersalnych, dostępnych w internecie.

Jak wypowiedzieć umowę OC zawartą przez telefon lub internet?

OC zawarte przez telefon lub internet można wypowiedzieć w ciągu 30 dni bez żadnych finansowych konsekwencji – to również zostało uregulowane prawnie.

Jeśli wypowiadamy umowę zawartą w systemie direct (czyli właśnie przez internet lub telefon), to zapłacimy tylko za okres, w którym rzeczywiście mieliśmy obowiązujące ubezpieczenie.

Ubezpieczenie przedłużone automatycznie można wypowiedzieć w dowolnym momencie.

Większość towarzystw ubezpieczeniowych automatycznie przedłuża OC, nie wymagając zawarcia nowej umowy. Ubezpieczenie zawarte automatycznie jest oczywiście w pełni prawomocne, jednak nie podlega takim ograniczeniom, jak umowy podpisane na dany czas – w dowolnym momencie możemy zawrzeć umowę z inną firmą, po czym wypowiedzieć stare OC tego samego dnia. Poprzedni ubezpieczyciel ma w tej sytuacji prawo naliczyć nam opłatę tylko za ten okres, w którym rzeczywiście byliśmy ubezpieczeni, nie może podwyższać nam opłaty czy stosować kar finansowych.

Wypowiedzenie wygasającej umowy OC

Jeśli mamy podpisaną umowę ubezpieczeniową na czas określony, należy wypowiedzieć ją najpóźniej na jeden dzień przed wygaśnięciem. W przeciwnym razie ubezpieczyciel automatycznie przedłuża polisę (można ją jednak wówczas z łatwością wypowiedzieć, co zostało opisane w poprzednim akapicie).

Wypowiedzenie ubezpieczenia kontynuowanego

Kolejną sytuacją, w której umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć w dowolnym momencie, jest kontynuacja ubezpieczenia po poprzednim właścicielu auta. Nawet jeśli zbywca podpisał umowę na czas określony, zadeklarowany przez niego termin nas nie obowiązuje. Istotne jest, że ubezpieczenie kontynuowane, w odróżnieniu od standardowego OC, po wygaśnięciu nie zostaje automatycznie przedłużone – brak zawarcia nowej umowy równa się w tej sytuacji wypowiedzeniu.

Żeby wypowiedzieć umowę ubezpieczenia, nie trzeba zbierać dokumentów, pisać podań ani odwiedzać fizycznie siedziby ubezpieczyciela – wystarczy wysłać odpowiedni druk mailem. Jeśli spotkamy się ze strony wystawcy polisy z utrudnianiem wypowiedzenia, miejmy świadomość, że łamie on prawo.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank