Miniaturka artykułu

Ubezpieczenie OC chroni wszystkich, którzy wraz z nami uczestniczą w ruchu drogowym – rowerzystów, pieszych, innych kierowców czy właścicieli znajdującego się przy drodze mienia. Dlaczego właściwie posiadanie OC jest obowiązkowe?

Co to znaczy, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i co z tego wynika?

To, że ubezpieczenie jest obowiązkowe oznacza, że trzeba je wykupić, aby można było legalnie wykonywać jakąś aktywność, np. zajmować się działalnością rolniczą lub prowadzić samochód. Obowiązek jest nakładany na ubezpieczonych przez ustawę i w związku z tym również jego zakres i mechanizm działania regulowany jest przez prawo, a nie przez umowę pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczonym, jak to ma miejsce w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych (np. AC). Oznacza to, że OC zawsze działa w oparciu o ten sam dokument. Obowiązek wykupienia ubezpieczenia oznacza, że za jazdę bez ważnego OC poniesiemy konsekwencje finansowe.

Dlaczego wprowadzono obowiązek posiadania ubezpieczenia OC?

Podstawową przesłanką dla wprowadzenia obowiązku wykupu ubezpieczenia OC był fakt, że łatwiej jest otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela niż od faktycznego sprawcy. OC chroni jednak nie tylko poszkodowanego, ale również samego sprawcę. Kolizje na drogach zdarzają się cały czas nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. Jednocześnie na drogach w naszym kraju coraz częściej pojawiają się auta, których naprawa może kosztować dziesiątki i setki tysięcy złotych. Ktoś, kto wjechałby w tył takiego samochodu w korku, znalazłby się w sytuacji bez wyjścia, bo musiałby spłacać poszkodowanego znacznie naruszając swój majątek. Mechanizm związany z obowiązkowym OC stanowi też znaczne uproszczenie – jeśli wszystkie auta są ubezpieczone, konflikty o sprawstwo są mniej ostre i rzadziej muszą być rozstrzygane przez policję lub przed sądem. W większej skali oznacza to niższe wydatki ze strony państwa.

Standard międzynarodowy

Jedną z przyczyn, dla których w Polsce zostało wprowadzone obowiązkowe ubezpieczenie OC, było stopniowe otwieranie się granic. W większości państw na całym świecie do ruchu dopuszcza się tylko i wyłącznie pojazdy ubezpieczone. Wprowadzenie tego standardu w naszym kraju umożliwiło Polakom swobodne poruszanie się po świecie.

W chwili obecnej mamy do czynienia z dość wysokimi stawkami za ubezpieczenie OC, zwłaszcza dla świeżo upieczonych kierowców. Ubezpieczenie to jest jednak niezbędne i – statystycznie rzecz ujmując – korzystne dla jego posiadaczy. Straty, które ponieślibyśmy odpowiadając za szkodę bezpośrednio przed poszkodowanym, byłyby znacznie wyższe niż przekazywane na rzecz ubezpieczyciela składki.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank