Zastanawiasz się nad wzięciem szybkiej pożyczki? Poznaj odpowiedzi na często zadawane pytania.

Miniaturka artykułu

Współczesny rynek pozabankowych usług finansowych w Polsce jest znacznie lepiej uregulowany niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Oznacza to, że choć ta forma zadłużania się nie cieszy się wśród Polaków dobrą opinią, to jednak, jeśli będziemy korzystać z niej rozsądnie, nie musimy sprowadzić na siebie kłopotów. Czego powinniśmy dowiedzieć się przed zaciągnięciem pożyczki? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy można wziąć szybką pożyczkę pomimo zadłużenia?

Tak, i co więcej, zazwyczaj nie będzie się to wiązało z żadną skomplikowaną procedurą weryfikacyjną. Jedynym zabezpieczeniem wymaganym przez niektóre parabanki są dane z naszego dowodu osobistego – po ich potwierdzeniu pieniądze trafiają na nasze konto. Rozwiązanie to ma jednak wady – kwoty, po które możemy sięgnąć na tej zasadzie, są stosunkowo niskie, bardzo wysoko oprocentowane, a do tego, jak pokazuje statystyka – zadłużanie się „na dowód” może skończyć się wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Dlaczego szybkie pożyczki są tak wysoko oprocentowane?

Ponieważ udzielają ich nie banki, a więc instytucje których działalność reguluje prawo bankowe, ale parabanki, czyli firmy działające według kodeksu cywilnego. Górna granica oprocentowania dyktowanego przez banki jest ściśle określona ustawą, parabanków natomiast limit ten nie obowiązuje. W ostatnich latach kolejne rządy próbowały wprowadzić go również w Kodeksie Cywilnym, jednak w praktyce mechanizm okazał się na tyle niedopracowany, że wszystkie tego typu instytucje znalazły sposób na to, żeby go obejść.

Czy oprocentowanie równa się całkowitemu kosztowi pożyczki?

Nie. W tym przypadku z parabankami jest podobnie jak z bankami klasycznymi – oprócz oprocentowania do wysokości raty dolicza się jeszcze prowizje, opłaty manipulacyjne i inne ukryte koszty o których dowiemy się tylko i wyłącznie dokładnie studiując umowę. Dotyczy to zarówno dużych parabanków mających biura, infolinie i przedstawicieli, jak i takich, które udzielają pożyczek na dowód przez internet. Inaczej niż w przypadku klasycznych banków, RRSO (przybliżony koszt kredytu) klient musi obliczyć samodzielnie.

Czy można zadłużać się w nieskończoność?

Nie. Liczba firm przyznających pożyczki na dowód jest ograniczona. Jeśli wpadniemy w spiralę zadłużenia, suma naszych zobowiązań będzie rosła lawinowo. Nawet, jeśli z początku będzie nam się wydawało, że firm udzielających szybkich pożyczek wystarczy nam do końca życia, szybko przekonamy się, że tak nie jest i koniec końców czeka nas upadłość konsumencka wraz ze wszystkimi wiążącymi się z nią niedogodnościami.

Czy czysta historia kredytowa wpływa na warunki szybkich pożyczek?

Tak – część parabanków sprawdza historię kredytową. Ich oferty są zazwyczaj znacznie korzystniejsze niż w przypadku pożyczek na dowód przez internet. Procedura nie jest tak złożona, jak przy klasycznym kredycie – decyzję otrzymujemy po kilku dniach. Przy czystej historii kredytowej możemy liczyć na dłuższy termin spłaty, większą kwotę, która będzie dla nas dostępna oraz znacznie korzystniejsze oprocentowanie.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank