Kredyt gotówkowy – poznaj najważniejsze pojęcia związane z tym produktem bankowym.

Miniaturka artykułu

Z usług finansowych, takich jak kredyt gotówkowy, korzystają nie tylko osoby zorientowane w tematyce finansowej, ale również takie, dla których język umów bankowych wydaje się mało niezrozumiały. Poniżej pojęcia, których znajomość pozwoli lepiej zorientować się w tym, co mówi przedstawiciel banku i co oznaczają zapisy umowy.

RRSO

Czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Warto wiedzieć, że całkowity koszt kredytu gotówkowego wynika nie tylko z oprocentowania, ale również z wielu innych czynników, jak opłaty manipulacyjne, prowizje, ubezpieczenie, etc. Wielkością pozwalającą na dokładniejsze określenie, ile ostatecznie będziemy musieli zapłacić za kredyt, jest właśnie RRSO – tu wliczane są wszystkie koszty.

Wakacje kredytowe

Umowy dotyczące kredytów gotówkowych zawierają między innymi regulacje dotyczące spóźnienia ze spłatą. Najkorzystniejsze umowy zawierają możliwość wzięcia wakacji kredytowych, a więc wstrzymania spłaty na okres miesiąca lub nawet kilku miesięcy. O wakacje kredytowe warto pytać przedstawiciela banku podczas negocjowania warunków.

Oprocentowanie

Często błędnie utożsamiane jest z całkowitym kosztem kredytu, który po doliczeniu do kwoty, na którą się zadłużyliśmy, powinien umożliwić dokładne wyliczenie raty. Tymczasem oprocentowanie to tylko część kosztu – oprócz niego do raty trzeba też dodać prowizje, opłaty manipulacyjne i wiele innych.

Harmonogram spłaty

Czyli po prostu tabela określająca, jak duże kwoty i w jakich terminach mamy wpłacać na rzecz kredytodawcy, by dotrzymać warunków umowy. Znajomość tego pojęcia okaże się przydatna podczas negocjowania warunków umowy – rozmawiając z przedstawicielem banku ustalmy, jak na harmonogram spłaty wpłynie ewentualne spóźnienie ze spłatą raty i jak może się on zmieniać w przypadku wahań wysokości opłat manipulacyjnych.

Oprocentowanie zmienne

Wyjątkowo korzystne oprocentowanie często okazuje się oprocentowaniem zmiennym. Oznacza to po prostu, że bank zastrzega sobie możliwość podniesienia go w trakcie umowy. Rozwiązanie to nie zawsze okaże się tak niekorzystne, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka, jednak podczas negocjacji umowy warto określić, do jakiej maksymalnie kwoty oprocentowanie może wzrosnąć.

Oprocentowanie stałe

Czyli odwrotna sytuacja – tutaj oprocentowanie pozostaje przez całą umowę na tym samym poziomie. Pamiętajmy jednak, że to RRSO, a nie samo oprocentowanie, jest bliższa całkowitemu kosztowi kredytu. Niskie stałe oprocentowanie wcale nie musi oznaczać, że kredyt rzeczywiście jest tani.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank