Kredyt gotówkowy – oto odpowiedzi na 5 najczęściej zadawanych pytań

Miniaturka artykułu

Zanim podpiszemy umowę na kredyt gotówkowy, warto zorientować się w mechanizmach rządzących tą usługą. Postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania kredytobiorców.

Czy mogę wziąć kredyt gotówkowy nie mając umowy o pracę?

Tak, jednak konieczne będzie udokumentowanie zdolności kredytowej Zazwyczaj bank będzie weryfikował przede wszystkim naszą historię kredytową – jeśli jest czysta lub jeśli mamy na koncie wyłącznie wierzytelności spłacone w terminie, będzie to stanowiło niewątpliwy atut. Jeśli mamy umowę o dzieło lub zlecenia, będziemy potrzebowali dokumentów poświadczających średni dochód za okres około 3 miesięcy – mogą to być rachunki, umowy, często honorowane są również wyciągi z banku.

Czy po doliczeniu oprocentowania do pożyczonej kwoty poznam całkowity koszt kredytu?

Nie. Na koszt kredytu oprócz oprocentowania składają się jeszcze prowizje, opłaty manipulacyjne i mnóstwo innych rzeczy. Jeśli zależy nam na poznaniu kosztu kredytu, należy sprawdzić RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Do tej wielkości wlicza się wszystkie pozostałe koszty, trzeba jednak zaznaczyć, że w trakcie spłaty kredytu RRSO może nieco wzrosnąć, gdy kontrahent, na rzecz którego bank przekazuje opłaty manipulacyjne, podniesie ceny.

Czy mogę wziąć kredyt gotówkowy mimo posiadania innych zobowiązań?

Tak, choć na znacznie gorszych warunkach niż osoby o czystej historii kredytowej i przy znacznie bardziej skomplikowanym procesie weryfikacyjnym. Ponadto, jeśli jesteśmy zadłużeni, nasza zdolność kredytowa obniży się. Precyzyjna odpowiedź na to pytanie brzmi: kredyt gotówkowy dla osób zadłużonych jest dostępny, ale tylko do pewnego poziomu zadłużenia. Poziom ten baki ustalają indywidualnie, dlatego nawet, jeśli w jednym otrzymamy odmowę, warto spróbować w innym.

Czy spóźnienie ze spłatą raty zawsze oznacza karę finansową?

Nie. Część banków umożliwia klientom wzięcie tzw. wakacji kredytowych, czyli zawieszenie spłaty na okres jednego lub kilku miesięcy. Nawet jeśli taka możliwość nie jest dopuszczona przez umowę pojedyncze i niezbyt wyraźne spóźnienie (np. o kilka dni) nie musi oznaczać finansowych konsekwencji. Ważne jest jednak, abyśmy w tej sytuacji jak najszybciej poinformowali bank o problemie i nie unikali kontaktu z jego przedstawicielem.

Dlaczego kredyt gotówkowy lepiej wziąć w banku niż w parabanku?

Dlatego, że choć warunki przyznania kredytu są zazwyczaj trudniejsze do spełnienia, to ostatecznie poniesiemy znacznie niższe koszty. Działalność banków jest regulowana przez prawo bankowe, które nakłada na nie między innymi limity dotyczące oprocentowania. W przypadku parabanków takich limitów nie ma.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank