Kredyt gotówkowy - na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o jego wyborze?

Miniaturka artykułu

Światem usług finansowych, podobnie jak całą gospodarką, rządzą prawa konkurencji. Banki, chcąc pozyskać jak najwięcej klientów, muszą oferować klientom jak najkorzystniejsze warunki kredytowe. Wybierając kredyt gotówkowy powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na brzmienie haseł reklamowych, ale również istotne zapisy w umowie.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Oprocentowanie kredytu to tylko część opłaty, którą poniesiemy spłacając go. Banki pobierają prowizje, opłaty manipulacyjne i wiele innych opłat, które rozłożone na raty nie wydają się wysokie, jednak po zsumowaniu czynią koszt znacznie wyższym, niż wynikałoby to z oprocentowania. Wielkością nieco bardziej adekwatną do rzeczywistego kosztu kredytu jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest ona obliczana na podstawie algorytmu, który pozwala doliczyć do rzeczywistej ceny wszelkie dodatkowe opłaty. RRSO jest bliższa rzeczywistej cenie kredytu, nie jest jednak w adekwatna w stu procentach – wiele opłat, jakie banki ponoszą z tytułu świadczenia usług, jest zmienna, przykładem może być chociażby koszt znaczka pocztowego niezbędnego do wysłania klientowi informacji o statusie spłaty. Różnice w cenach praktycznie zawsze zostają przeniesione na kredytobiorcę.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

W naszym kraju do udzielania kredytów gotówkowych prawo mają nie tylko banki, ale również prywatne firmy, których działanie nie opiera się o prawo bankowe – to tak zwane parabanki. Większość parabanków nie uczestniczy w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a to oznacza, że w przypadku ich bankructwa może się okazać, że odpowiadamy przed zupełnie innym podmiotem niż ten, z którym podpisywaliśmy umowę. Możemy w związku z tym zostać postawieni przed sądem lub wezwani do natychmiastowej spłaty. Jeśli chcemy w stu procentach zabezpieczyć się przed tego typu problemami, sprawdźmy, czy kredytodawca przystąpił do BFG.

 

Warunki kredytu

Pod pojęciem warunków kredytu rozumiemy nie tylko opłaty, jakie w związku z zadłużeniem się będziemy musieli uiścić. Istotne będą tu również terminy i wysokość kar za spóźnienia z płatnością, otwartość banku na negocjacje odnośnie wydłużenia okresu spłaty, możliwość wzięcia wakacji kredytowych i wiele innych. Warto też sprawdzić, jak wygląda kwestia ewentualnego ubezpieczenia kredytu, ustalić zabezpieczenia, itp. Poza wysokością raty za kredyt liczy się również okres jego spłaty – co do zasady, im będzie dłuższy, tym większe pieniądze będziemy musieli zapłacić, mimo że miesięczna rata okaże się nieco niższa. Wynika to nie tylko z wyższego oprocentowania, ale również z większych opłat za wszelkie działania związane z prowadzeniem kredytu.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank