Kredyt gotówkowy – dowiedz się, jakie kryteria musisz spełnić, by go otrzymać

Miniaturka artykułu

Rynek usług finansowych jest bardzo zróżnicowany. Kredytów dotyczy to w tym samym stopniu, co lokat, funduszy i innych produktów – oferty poszczególnych banków różnią się między sobą, co może przysparzać trudności laikom, którzy chcą wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb. Podobnie sytuacja wygląda z kryteriami, jakimi banki posługują się podczas rozpatrywania wniosków o kredyt gotówkowy.

Kredyty „bez poręczycieli i zabezpieczeń”

To najbardziej znany rodzaj dostępnych na rynku kredytów gotówkowych. Właściwie jedynym kryterium, jakie pożyczkobiorca musi spełnić, jest czysta historia w Biurze Informacji Kredytowej – jeśli wnioskującego o kredyt nie ma w BIK, wypłata sumy kredytu może nastąpić niemal automatycznie, na podstawie dowodu osobistego. Kredyty gotówkowe tego typu opiewają jednak zazwyczaj na stosunkowo niskie sumy i są wysoko oprocentowane, co mimo niezbyt skomplikowanego procesu weryfikacyjnego czyni je umiarkowanie opłacalnymi.

Kredyt hipoteczny

Jeśli zamierzamy pożyczyć większą sumę, musimy liczyć się z tym, że bank będzie od nas wymagał zabezpieczenia. Najbardziej popularnym rodzajem zabezpieczenia jest obciążenie hipoteki nieruchomości, której jesteśmy właścicielem. Tutaj proces weryfikacji będzie trwał znacznie dłużej. Po pierwsze: bank będzie musiał sprawdzić, czy na hipotece nie ma żadnych dodatkowych obciążeń. Po drugie: prawdopodobnie będzie chciał zweryfikować zadeklarowaną przez nas wartość nieruchomości, co może wiązać się z koniecznością powołania rzeczoznawcy. Po trzecie: bank zweryfikuje nasze zarobki by sprawdzić, czy rzeczywiście będziemy zdolni do spłacenia kredytu. Jeśli nie zarabiamy adekwatnie do sumy, na którą chcemy się zadłużyć, otrzymanie kredytu może okazać się niemożliwe.

Kredyt z zabezpieczeniem osobistym

Jeśli bank żąda od nas osobistego zabezpieczenia kredytu, oznacza to, że jeśli nie dotrzymamy zobowiązania, odpowiemy własnym majątkiem. Zabezpieczeniem osobistym może być np. weksel in blanco lub poręczenie ze strony osoby trzeciej lub instytucji. W przypadku poręczenia bank przed przyznaniem kredytu będzie weryfikował nie tylko naszą zdolność do spłaty, ale również zdolność żyranta. Zdarza się, że aby otrzymać kredyt, będziemy potrzebowali dwóch lub więcej żyrantów, czy też znalezienia tzw. dłużnika solidarnego, czyli osoby prawnej lub fizycznej, która będzie z nami dzieliła obowiązek spłaty kredytu – zarówno żyranci, jak i dłużnicy solidarni, będą musieli zostać zweryfikowani pod kątem poziomu dochodów.

Kredyt z zabezpieczeniem materialnym

To kredyt, w którym w przypadku nie dotrzymania przez nas zobowiązania posiadanie danego mienia przechodzi na bank. Specyficznym przykładem kredytu z zabezpieczeniem materialnym jest kredyt hipoteczny. Aby otrzymać kredyt, będziemy musieli uiścić kaucję lub zastaw. Do chwili spłaty kredytu nie będziemy mogli dysponować danym mieniem.

Komentarze

22.05.2017 / Jeremi

o osoby bez zdolności kredytowej ma zadbać w pierwszej kolejności http://mieszkanieplus.org.pl/

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank