Kredyt a pożyczka – sprawdź, jak różnią się procedury przy zaciąganiu tych dwóch zobowiązań

Miniaturka artykułu

Duży odsetek Polaków prędzej czy później staje przed koniecznością zadłużenia się. Pieniądze mogą być potrzebne np. na zakup nieruchomości, remont domu, bieżące wydatki, wycieczkę życia. Niezależnie od tego, na co zamierzamy wydać pożyczone pieniądze, mamy dwie główne drogi, którymi możemy je zdobyć – pożyczka i kredyt. Czym właściwie różnią się procedury pożyczania pieniędzy i udzielania kredytu?

Pożyczka a kredyt - podstawowe różnice

Aby wyjaśnić różnice pomiędzy procedurami, musimy  najpierw wskazać, czym kredyty różnią się od pożyczek. Otóż: kredyty są udzielane przez banki, pożyczki natomiast – przez firmy pożyczkowe, nazywane również parabankami. Świadczą one podobne usługi, działają jednak według innych kodeksów. Banki obowiązuje prawo bankowe, natomiast firmy pożyczkowe – prawo cywilne. Prawo bankowe jest znacznie bardziej restrykcyjne, co oznacza, że banki świadczące usługi finansowe są znacznie bardziej ograniczone jeśli chodzi o ustalanie warunków.

Dokumenty potrzebne do zaciągnięcia pożyczki i kredytu

Każdemu, kto kiedykolwiek korzystał z obu omawianych źródeł finansowania, musiała rzucić się w oczy długość listy wymaganych dokumentów. W przypadku pożyczkodawców lista ogranicza się zazwyczaj do dokumentu tożsamości i ewentualnie zaświadczenia o dochodach. Zdarzają się nawet firmy pożyczkowe, które są gotowe przelać niewielkie sumy na nasze konto na podstawie danych z dowodu osobistego, nie weryfikując nawet naszej historii kredytowej.

W przypadku banków takich dokumentów może być w sumie kilkanaście lub kilkadziesiąt, szczególnie jeśli wnioskujemy o duży kredyt.

Weryfikacja przy zaciąganiu pożyczki i kredytu

Proces weryfikacyjny w przypadku kredytów jest znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany niż przy pożyczkach gotówkowych. Wnioskodawca jest tu sprawdzany pod każdym kątem, weryfikowana jest jego obecność w rejestrach dłużników, zdolność do spłaty kredytu, a często również mienie, na które zamierza wydać pieniądze (ma to miejsce np. w przypadku wnioskowania o kredyt hipoteczny). Weryfikacja często wydłuża się – podczas procesu wynikają kolejne kwestie, które trzeba wyjaśnić i kolejne dokumenty, które trzeba dostarczyć bankowi. W przypadku firm pożyczkowych weryfikacja ogranicza się zazwyczaj do potwierdzenia autentyczności podanych przez nas danych i ewentualnie sprawdzenia naszej historii kredytowej. Prawdziwe rekordy w czasie trwania weryfikacji biją firmy udzielające pożyczek na dowód. W ich przypadku wystarczy wypełnić znajdujący się na stronie formularz, po czym przelać na konto pożyczkodawcy 1 gr lub 1 zł, aby umożliwić sprawdzenie, czy dane się zgadzają. Jeśli wszystko jest w porządku, pieniądze otrzymujemy nawet po kilku minutach od złożenia wniosku.

Podsumowując: znacznie łatwiej jest otrzymać pożyczkę gotówkową niż kredyt bankowy. To prawda, że ta druga forma finansowania okazuje się w ogólnym rozrachunku tańsza, jednak aby ją uzyskać , będziemy musieli włożyć znacznie więcej wysiłku w cały proces.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank