Miniaturka artykułu

Aby uzyskać pożyczkę,  należy spełnić określone formalności. Zestaw dokumentów, których będziemy potrzebowali, żeby się zadłużyć, zależy przede wszystkim od rodzaju zaciąganej pożyczki.

Pożyczki na dowód

Potoczna nazwa pożyczek na dowód jest nieco myląca, bo zdarza się, że dowód osobisty nie jest niezbędny, by zaciągnąć zobowiązanie – wystarczą zgodne z prawdą dane, takie jak imię, nazwisko, pesel, adres zameldowania czy data i miejsce urodzenia.

Prawdziwość naszych danych jest przy pożyczkach na dowód weryfikowana następująco: po przesłaniu danych do parabanku otrzymujemy numer konta, na który mamy wysłać przelew w wysokości 1 gr lub 1 zł. Jeśli dane z przelewu zgadzają się z danymi, które zadeklarowaliśmy – otrzymujemy kwotę, o którą wnioskowaliśmy.

Zaświadczenie o dochodach

Pożyczki na dowód zazwyczaj wiążą się z wysokim oprocentowaniem i niskimi kwotami – jeśli chcemy zadłużyć się na większą sumę, a przy tym liczymy na niewygórowaną opłatę, będziemy potrzebować zaświadczenia o dochodach. Wygląda to podobnie jak w przypadku procedury weryfikacji zdolności kredytowej w tradycyjnych bankach, choć stosowane przez parabanki kryteria są mniej restrykcyjne.

Jeśli mamy umowę o pracę, sprawa będzie prosta – potrzebne będzie nam zaświadczenie o dochodach za kilka ostatnich miesięcy (np. 3) wydawane przez pracodawcę. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli pracujemy w oparciu o umowę cywilnoprawną lub prowadzimy działalność. Potrzebne będą umowy i rachunki, na podstawie których otrzymywaliśmy pieniądze. Wiele firm wymaga również zachowania ciągłości (aby otrzymać pożyczkę, nie możemy w żadnym spośród rozpatrywanych miesięcy spaść poniżej określonego poziomu dochodów). W innych firmach liczyć się będzie średni wynik za ostatnie miesiące.

Umowa pożyczki

Aby uzyskać pożyczkę, będziemy musieli podpisać umowę. Przy pożyczce na dowód zazwyczaj musimy  w formularzu z wnioskiem odznaczyć checkbox, że zgadzamy się na wymienione na stronie warunki. W przypadku pożyczek na większe kwoty pożyczkodawca będzie od nas wymagał własnoręcznego podpisu pod dokumentem – w tym celu będziemy musieli wybrać się do siedziby pożyczkodawcy lub wydrukować umowę w dwóch egzemplarzach, podpisać, wysłać do pożyczkodawcy i czekać na pieniądze oraz swoją kopię podpisaną przez przedstawiciela instytucji będącej drugą stroną umowy.

Jak widać, uzyskanie pożyczki jest proste. Zdarza się co prawda, że niektóre parabanki proszą nas o dodatkowe dokumenty, ale w większości procedura nie jest skomplikowana. Jednak o im większą kwotę się staramy, tym więcej formalności nas czeka.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank