Czy osoby, które nie mają zdolności kredytowej, mają szansę na wzięcie pożyczki gotówkowej? Sprawdzamy

Miniaturka artykułu

Tradycyjny kredyt bankowy nie jest dostępny dla każdego. Ze względu na ograniczenia, jakim podlegają banki, wymagania stawiane klientom są surowe, a procedura weryfikacyjna – długa i skomplikowana. Bardzo duży odsetek osób wnioskujących o kredyt musi się liczyć z odmową. Czy jednak osoba, która nie ma zdolności kredytowej, może liczyć na finansowanie z innego źródła? Tak – może np. starać się o pożyczkę gotówkową.

Czym się różni kredyt od pożyczki gotówkowej?

Podstawowa różnica polega na tym, że kredytów udzielają banki, a więc instytucje działające w oparciu o prawo bankowe, natomiast pożyczek – firmy, które obowiązuje kodeks cywilny. W ich przypadku polityka finansowa może być prowadzona w sposób znacznie bardziej dowolny – właściwie jedyną zasadą, jaką muszą kierować się w swojej działalności, jest rzetelność w zakresie wywiązywania się z podpisywanych umów. W praktyce oznacza to, że warunki umowy przy pożyczce gotówkowej ustalane są pomiędzy usługodawcą a klientem, podczas gdy w przypadku banku jest to możliwe tylko w ograniczonym ustawowo zakresie.

Dostępność pożyczek gotówkowych

Ze względu na powyższe, wśród pożyczek gotówkowych mamy do czynienia z dużymi różnicami w dostępnych kwotach, wysokości raty, czasie trwania spłaty, wysokości prowizji, oprocentowaniu.

Co do zasady – im wyższą sumę chcemy pożyczyć, tym trudniej będzie nam znaleźć oferenta pożyczki, jednak nawet jeśli w grę wchodzą dziesiątki czy setki tysięcy złotych, uzyskanie pozytywnej decyzji i tak będzie znacznie prostsze niż w przypadku banku. Pożyczki gotówkowe na najwyższe sumy i na najlepszych warunkach będą dostępne przede wszystkim dla tych klientów, którzy dotychczas regulowali w terminie wszystkie zobowiązania, przy czym brak jakichkolwiek wcześniejszych zobowiązań może wcale nie być postrzegany jako zaleta. Są jednak również instytucje, które udzielają pożyczek na dowód, jako jedynego zabezpieczenia wymagając naszych danych. Pożyczki te opiewają zazwyczaj na maksymalnie kilka tysięcy złotych i trzeba je spłacać w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. Są niekorzystne oprocentowane, nie zmienia to jednak faktu, że skorzystać z nich mogą nawet osoby z negatywnymi wpisami w rejestrach dłużników.

Co jest potrzebne, by uzyskać pożyczkę gotówkową?

Wszystko zależy od oferty jaką wybierzemy. Przy pożyczkach na dowód wystarczą dane z dowodu. Przy większych i korzystniej oprocentowanych pożyczkach mogą być również potrzebne dwa dokumenty potwierdzające tożsamość i dokumenty potwierdzające wysokość i ciągłość dochodów. W praktyce wygląda to zazwyczaj podobnie jak w przypadku bankowego kredytu gotówkowego – tutaj nasza historia kredytowa jest sprawdzana przez samego pożyczkodawcę na podstawie naszych danych, jednak ilość dokumentów, jakie będziemy musieli dostarczyć, aby otrzymać pożyczkę, jest znacznie mniejsza niż w przypadku kredytu, a cała procedura trwa o wiele krócej.

Pożyczki gotówkowe, o ile rozsądnie z nich korzystamy, mogą okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Dla osób bez zdolności kredytowej są jednym z najbardziej dostępnych źródeł finansowania.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank