Co warto sprawdzić przed dokonaniem wyboru firmy, która udzieli pożyczki gotówkowej?

Miniaturka artykułu

Na rynku działa wiele firm zajmujących się udzielaniem pożyczek. Największe z nich to oczywiście banki, które podlegają prawu bankowemu, a nie cywilnemu. Dużą grupę stanowią tzw. parabanki, czyli firmy, które świadczą usługi bankowe i jednocześnie nie podlegają takim ograniczeniom jak banki klasyczne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się skorzystać z oferty parabanku?

Rejestry nieuczciwych firm

W Polsce działają instytucje, które z założenia mają czuwać nad bezpieczeństwem finansowym obywateli. Dla potencjalnego klienta parabanku najważniejsze będą: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK) oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Instytucje te publikują na swoich stronach listy nieuczciwych pożyczkodawców. Sprawdzenie, czy naszego potencjalnego pożyczkodawcy nie ma na czarnych listach UOKiK i KNF, powinno być naszą pierwszą czynnością przed podjęciem decyzji.

Jak długo firma istnieje?

Pożyczkodawców obecnych na rynku od niedawna nie warto skreślać, jednak w ich przypadku należy zachować ostrożność. Zdarza się, że nieuczciwe parabanki, które znalazły się na listach omówionych w powyższym akapicie, po prostu zmieniają nazwę, przenoszą stronę na inną domenę, po czym nadal oszukują nieświadomych niczego klientów. Firmy pożyczkowe o ugruntowanej pozycji są znacznie bezpieczniejsze.

Opinia o firmie

Najlepszym źródłem informacji na temat firmy są znajomi – opinie z pierwszej ręki są o wiele cenniejsze od tych wygłaszanych na forach internetowych, a to dlatego, że nie są anonimowe, mamy więc pewność, że nie zostały stworzone przez samego pożyczkodawcę. Internetu jednak nie warto skreślać – nazwę naszego parabanku warto wpisać w wyszukiwarkę i przejrzeć publikacje na jego temat. Warto w tym miejscu zwracać uwagę głównie na publikacje w mediach.

Warunki pożyczki

To kwestia, która będzie najbardziej interesowała większość potencjalnych pożyczkobiorców. Sprawdzić należy nie tylko oprocentowanie, ale również wysokość marży i opłat manipulacyjnych. Wielkością, która jest najbliższa ostatecznemu kosztowi pożyczki, jest tzw. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Nawet ona jednak nie jest równoznaczna z całkowitym kosztem chociażby dlatego, że wysokość niektórych opłat manipulacyjnych jest ruchoma.

Pożyczek gotówkowych nie trzeba się bać, jednak zanim wybierzemy pożyczkodawcę, warto włożyć trochę wysiłku w sprawdzenie, co oferuje nam rynek i czego można dowiedzieć się o firmie ze źródeł innych niż jej strona internetowa lub folder reklamowy.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank