Miniaturka artykułu

Jeszcze do niedawna kredyty w obcych walutach stanowiły bardzo pokaźną część rynku usług bankowych, również kredytów hipotecznych. Sytuacja uległa jednak zmianie, gdy rząd, nauczony doświadczeniem z kredytami zaciąganymi we frankach szwajcarskich, znacznie utrudnił zadłużanie się w obcych walutach. W chwili obecnej zdecydowana większość kredytów hipotecznych zawierana jest w złotówkach, jednak są wyjątki od tej zasady.

Kredyt hipoteczny w złotówkach

Zanim przejdziemy do obcych walut, zajmiemy się kredytami hipotecznymi w walucie rodzimej. Warto zaznaczyć, że kredyt w złotówkach wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem – polska waluta jest bezpieczna i stabilna. Nawet zawirowania polityczne, z jakimi mieliśmy do czynienia na przestrzeni ostatnich lat, nie osłabiły jej w sposób drastyczny. Ponadto zadłużenie się w złotówkach oznacza, że cały mechanizm kredytowy staje się prostszy i bardziej przejrzysty – łatwiej jest obliczyć oprocentowanie, marżę, wysokość rat, opłaty manipulacyjne i, co niezwykle ważne – wyznaczanie RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania) ma bardzo solidne podstawy, nie wymaga bowiem przewidywania kursu obcej waluty na 10, 20, 30 lat do przodu.

Kredyt hipoteczny w euro

Na polskim rynku są banki, które oferują kredyty hipoteczne w euro. Zgodnie z rekomendacją KNF kredyty takie są jednak dostępne głównie dla osób, które zarabiają w tej walucie. To ukłon w stronę Polaków, którzy żyją i zarabiają za granicą, natomiast w kraju mają rodziny na utrzymaniu. Kredyt hipoteczny w euro wydaje się bezpieczny, przynajmniej tak długo, jak długo Polska pozostaje członkiem Unii Europejskiej. Nasza gospodarka jest do tego stopnia powiązana z gospodarkami Strefy Euro, że mimo drobnych wahań kursów obu walut tendencje zarówno wzrostowe, jak i spadkowe, dotykają obu walut w podobnym stopniu.

Inne waluty

Mimo wydanej przez KNF rekomendacji w ofertach niektórych banków można jeszcze znaleźć kredyty hipoteczne w innych walutach, m.in. funtach, frankach szwajcarskich i dolarach. Opłacalność zadłużania się na dziesięciolecia w obcej walucie jest jednak dyskusyjna – w tym momencie trudno przewidywać, jak będzie wyglądała światowa ekonomia za rok, dwa, nie wspominając o terminach odległych o dziesiątki lat, z jakimi mamy do czynienia w przypadku kredytów hipotecznych. Próby przewidywania kursu walut przypominają wróżenie z fusów – frank szwajcarski prawie kompletnie stracił zaufanie Polaków, nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku dolara – wzrost i dobra kondycja amerykańskiej gospodarki jest czymś w rodzaju aksjomatu, który większość ekonomistów nadal jest gotowa przyjąć. Ciężko jest natomiast przewidzieć, co się będzie działo z funtem po tym, jak Wielka Brytania ostatecznie opuści Unię Europejską.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank