W jakich sytuacjach bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego? Sprawdzamy

Miniaturka artykułu

Mechanizmy rządzące rynkiem kredytów hipotecznych są złożone, a banki są kontrolowane przez zewnętrzne instytucje, dlatego uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności ze strony kredytobiorcy. Co może być przyczyną odmowy udzielenia kredytu hipotecznego?

Zła historia kredytowa a staranie się o kredyt hipoteczny

Najbardziej klasyczną przyczyną odmowy udzielenia kredytu hipotecznego są negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej i w innych podobnych rejestrach. Dyskwalifikować mogą nas nie tylko niezapłacone bieżące zobowiązania, ale również spóźnienia, jakie były naszym udziałem w minionych latach. Co ciekawe – wiele banków traktuje brak jakiejkolwiek historii kredytowej jako argument przeciwko udzieleniu pożyczki niemal na równi z odnotowanymi zaległościami, dlatego też zdarza się, że osoby, które nigdy wcześniej się nie zapożyczały, na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny decydują się na wyrobienie karty kredytowej. Najmniej prawdopodobna będzie odmowa w przypadku wnioskodawcy, który zawsze spłacał swoje zobowiązania w terminie.

Problemy z nieruchomością przy staraniu się o kredyt hipoteczny

Banki nigdy nie zajmują się wynajmem nieruchomości, a w przypadku przejęcia własności lokalu, na który udzielony został kredyt hipoteczny, starają się jak najszybciej go spieniężyć. Jeśli nieruchomość na którą zamierzamy wziąć kredyt znajduje się w kiepskim stanie lub można spodziewać się problemów z jej zbyciem z jakiegokolwiek innego powodu (np. zła lokalizacja, brak w okolicy szkoły, przedszkola, sklepu spożywczego lub kościoła), bank może wydać decyzję negatywną. Proces weryfikacyjny zdolności kredytowej trwa tak długo między innymi ze względu na to, że kredytodawca sprawdza nie tylko klienta, ale również nieruchomość, której pożyczka dotyczy, co zdecydowanie wydłuża katalog wymaganych dokumentów.

Niski wynik scoringu

Kredytodawcy często stosują narzędzie nazywane scoringiem. Każdy potencjalny kredytobiorca otrzymuje punkty między innymi za wiek, staż i rodzaj wykonywanej pracy, wykształcenie itp. Banki posiadają procedury określające minimalne wyniki w poszczególnych parametrach, a także minimalny wynik ogólny. Wcześniejsze spłacanie zobowiązań w terminie jest kryterium ważnym i wysoko punktowanym, ale nie jedynym. Jeśli mamy słaby scoring, możemy otrzymać odmowę nawet, jeśli nigdy wcześniej nie spóźnialiśmy się ze spłatą.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank