Kredyt hipoteczny – poznaj 6 najważniejszych pojęć związanych z tym rodzajem zobowiązania finansowego

Miniaturka artykułu

Umowy dotyczące kredytu hipotecznego mogą być dla laika niezrozumiałe. Dzieje się tak ze względu na obecność pojęć i wyrażeń którymi przeciętna, niezwiązana z rynkiem usług finansowych osoba, na co dzień nie operuje. Poniżej postaramy się przybliżyć niektóre spośród takich wyrażeń i ułatwić czytanie umów.

  1. RRSO – to skrót od „Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania”. Pojęcie to została stworzone po to, aby ułatwić klientom zorientowanie się, ile tak naprawdę kosztuje kredyt, w tym kredyt hipoteczny. Wbrew obiegowej opinii całkowity koszt nie wynika wyłącznie z wartości nieruchomości i oprocentowania – doliczone zostają najróżniejsze opłaty, w tym np. koszt ubezpieczenia czy prowizja banku.
  2. Wkład własny – to kwota, którą podmiot starający się o kredyt hipoteczny musi jednorazowo wpłacić kredytodawcy. Minimalny wkład własny wynosi 10% wartości nieruchomości, zazwyczaj jest to ok. 20%. Im wyższy wkład własny, tym krótszy czas spłaty kredytu, niższa rata i mniejszy całkowity koszt usługi, dlatego mimo, że zgromadzenie tak dużej kwoty może być kłopotliwe, to jednak kredyty z wysokim wkładem własnym często są dla kredytobiorcy opłacalne.
  3. Wakacje kredytowe – to wprowadzana przez niektóre banki możliwość krótkotrwałego zawieszenia spłacania kredytu. Opcja ta przydaje się np. w sytuacji, gdy wskutek utraty pracy jesteśmy w danym miesiącu niewypłacalni i potrzebujemy czasu na znalezienie nowej pracy, aby móc znów podjąć spłacanie kredytu. Sytuacje takie nie należą do rzadkości, dlatego też coraz więcej banków wprowadza w swoich produktach wakacje kredytowe. W przypadku kredytów na więcej niż kilkanaście lat istnienie takiej możliwości może być traktowane jako standard.
  4. Prowizja – w podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny zazwyczaj bierze udział więcej podmiotów niż tylko kredytodawca i kredytobiorca. Bardzo często np. w transakcji występuje agent nieruchomości. Każdy z wymienionych podmiotów będzie pobierał prowizję, w omawianym przykładzie będą to bank i agent. Wybierając kredyt hipoteczny szukajmy takiego, gdzie liczba zaangażowanych podmiotów będzie jak najmniejsza (prostszy sposób ustalania opłaty), a prowizje będą jak najniższe (mniejszy całkowity koszt kredytu).
  5. Rata – suma, którą kredytobiorca powinien co miesiąc wpłacać na rzecz kredytodawcy. Po spłacie wszystkich rat własność nieruchomości, której dotyczy umowa kredytu hipotecznego, przechodzi na kredytobiorcę. Wysokość raty zależy od terminu spłaty, wartości nieruchomości, wysokości wkładu własnego i wielu innych czynników.
  6. Oprocentowanie – wielkość, która wpływa na całkowity koszt kredytu, nie jest jednak jedynym jego wyznacznikiem. Korzystne oprocentowanie jest często wykorzystywane jako argument za opłacalnością kredytu mimo że ze względu na wysoką prowizję jego realny koszt może być równie wysoki jak w przypadku ofert wyżej oprocentowanych. Pamiętajmy – oprocentowanie nie jest równie całkowitemu kosztowi usługi.

Komentarze

22.05.2017 / Wiktor

trzeba zacząć od podstaw, żeby zrozumieć wszystkie arkana. Dobrze, że możemy skorzystać jeszcze z mdm przy https://mdmprogram.com/ nie jest skomplikowany, warto zastanowić się nad taką możliwością

13.01.2017 / Grzegorz R

Dzięki, może to podstawa ale warto się uczyć od podstaw

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank