Kredyt hipoteczny – jakie formalności trzeba spełnić, by go dostać?

Miniaturka artykułu

Bank, który udziela kredytu hipotecznego, wiąże się ze swoim klientem na lata, nic więc dziwnego, że procedura poprzedzająca wydanie decyzji o przyznaniu lub odmowie kredytowania jest skomplikowana i wymaga wypełnienia licznych formalności. Warto zaznaczyć, że każdy bank ma własną, unikalną procedurę, jednak ogólny zarys procesu jest podobny. Oto, czego będziemy potrzebować, zanim otrzymamy decyzję

Potwierdzenie tożsamości

To pierwszy i występujący bez wyjątku w procedurach wszystkich banków warunek przyznania kredytu hipotecznego. Do złożenia wniosku kredytowego będziemy zazwyczaj potrzebowali dwóch dokumentów – dopuszczalne są np. dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy.

Weryfikacja zdolności kredytowej

Ten etap jest najdłuższy i wymaga zazwyczaj od kredytobiorcy najwięcej zaangażowania. Stopień skomplikowania zależy tu w dużej mierze od formy zatrudnienia. Jeśli posiadamy umowę o pracę na czas nieokreślony, sprawa będzie dość prosta – wystarczy, że przedstawimy zaświadczenie o dochodach i stażu pracy. Ten ostatni dokument jest o tyle ważny, że banki zazwyczaj stosują minima rzędu co najmniej 3 miesięcy. Osoba zatrudniona od miesiąca lub dwóch nie może jeszcze liczyć na pozytywną decyzję. Minimum stażu w zależności od banku może być wyższe.

Sprawa komplikuje się, gdy mamy do czynienia z inną formą zatrudnienia, co niestety w Polsce jest na porządku dziennym. W tym przypadku niezbędne okaże się zaświadczenie o średnich dochodach za okres od 3 do 6 miesięcy oraz zaświadczenie o zatrudnieniu. Zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło lub zlecenie będą potrzebowali rachunków lub umów potwierdzających uzyskane dochody. Będą również musieli przedstawić umowy, z których wynikać mają ich dochody już po wzięciu kredytu. W przypadku przedsiębiorców niezbędne będą jeszcze zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z płatnościami.

Zdarza się również, że bank, oceniając naszą zdolność kredytową, zażąda wyciągów z konta lub rachunku karty kredytowej. Możliwe nawet, że jeśli nasza zdolność kredytowa okaże się zbyt niska, zaproponuje przyznanie kredytu, ale tylko wówczas, gdy zrezygnujemy z karty kredytowej. Jeśli jesteśmy zadłużeni, bank może również postawić warunek spłaty zobowiązań przed uzyskaniem kredytu – tu również będziemy musieli przedstawić dokumenty potwierdzające spłatę, np. zaświadczenie od wierzyciela.

Nieruchomość

Ostatnie formalności przy kredycie hipotecznym będą dotyczyły samej nieruchomości – bank będzie musiał określić jej wartość. Jeśli nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, potrzebny będzie odpis z księgi wieczystej. Jeśli natomiast mamy do czynienia z rynkiem pierwotnym, bank poprosi o umowę przedwstępną z deweloperem lub innym podmiotem sprzedającym nieruchomość.

Powyższe formalności nie w każdym przypadku będą wyczerpywały temat. Przygotujmy się na to, że bank może zażądać innych dokumentów lub zaświadczeń, jeśli taka jest jego polityka. Kredytodawcy warunki przyznawania kredytów hipotecznych ustalają indywidualnie.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank