Kredyt hipoteczny – dowiedz się, jak wybrać ofertę dopasowaną do potrzeb i możliwości finansowych

Miniaturka artykułu

Osobie, która nie zajmuje się finansami na co dzień, mechanizm ustalania wysokości raty i sumy kredytu hipotecznego może wydawać się skomplikowany. Jeśli jednak będziemy pamiętali o kilku prostych, ważnych zasadach, powinniśmy być w stanie znaleźć taką ofertę, która najbardziej opłacalna i dostosowana do potrzeb.

Wysokość wkładu własnego

Czasy, w których kredyt hipoteczny można było otrzymać bez wkładu własnego, minęły. Jedną z przyczyn był kryzys finansowy. Dziś, aby móc liczyć na kredyt, należy od ręki zapłacić co najmniej 10% wartości mieszkania (zazwyczaj ok. 20%). Jakkolwiek zgromadzenie takiej ilości gotówki może stanowić problem (przy mieszkaniu za 400000 zł musimy odłożyć 40000 żeby móc się starać o kredyt hipoteczny), to jednak warto zaznaczyć, że większy wkład własny oznacza korzystniejsze warunki całego kredytu – krótszy czas spłaty, niższe raty i mniejsze opłaty dodatkowe.

Czas spłaty kredytu

Im krótszy czas spłaty kredytu, tym bardziej jest on opłacalny dla kredytobiorcy. Wynika to nie tylko z tego, że taki kredyt jest po prostu znacznie tańszy – warto również wiedzieć, że krótszy czas spłaty oznacza mniejsze ryzyko. Niestety, nawet najbardziej stabilna sytuacja finansowa może ulec zmianie, a przy kredycie na 30 lat jest to o wiele bardziej prawdopodobne niż przy kredycie na lat 15. Nie wszystko da się przewidzieć – choroby, zwolnienia z pracy i komplikacje w życiu prywatnym mogą spowodować problemy z regularnym spłacaniem rat kredytu.

Całkowity koszt spłaty

Biorąc kredyt hipoteczny powinniśmy pamiętać o tym, że cena wynikająca z oprocentowania nie będzie realną ceną usługi. Musimy do niej doliczyć między innymi opłaty manipulacyjne, prowizje, ubezpieczenie kredytu, które z perspektywy całego kredytu mogą okazać się wysokie. Wielkością, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest tzw. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), która powinna obejmować wszelkie naliczane opłaty. Pamiętajmy jednak, że jakkolwiek wielkość ta będzie bliższa realnemu kosztowi kredytu, to jednak nie jest ona w żaden sposób wiążąca chociażby dlatego, że niektóre opłaty za czynności związane z kredytowaniem mogą w trakcie jego spłacania ulegać zmianie. Dotyczy to nawet tak drobnych spraw jak cena znaczka pocztowego na kopertę zawierającą informację o aktualnym saldzie.

Wysokość raty

Mimo, że parametr ten dla większości osób biorących kredyt hipoteczny jest kluczowy, to jednak praktyka pokazuje, że nie powinniśmy ufać mu bezgranicznie – mniejsza rata oznacza zazwyczaj dłuższy termin spłaty i po prostu wyższy realny koszt usługi. Zanim zdecydujemy się na kredyt z niską ratą, powinniśmy bardzo dokładnie przeczytać umowę oraz  sprawdzić, ile tak naprawdę usługa będzie nas kosztowała i porównać ją z ofertami innych kredytodawców.

Komentarze

22.05.2017 / heweliusz

rata może być znacząco niższa dzięki http://www.mieszkaniedm.pl/ który to program może udzielić dofinansoanie sięgające nawet 30 procent

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank