Kredyt hipoteczny dla młodej rodziny – dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając ofertę banku

Miniaturka artykułu

Dla wielu polskich rodzin kredyt hipoteczny stanowi jedyny dostępny sposób na zakup własnego mieszkania. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, powinniśmy dokładnie się z nią zapoznać. Poniżej omówimy kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed decyzją o podpisaniu umowy z bankiem.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Przyglądając się dostępnym na rynku ofertom, które przyciągają niskim oprocentowaniem, warto wziąć pod uwagę fakt, że realna cena kredytu będzie znacznie wyższa niż ta, która wynika bezpośrednio z oprocentowania. Do ceny musimy doliczyć opłaty manipulacyjne, prowizje dla sprzedawcy kredytu, składkę za ubezpieczenie kredytu i wiele innych. Całkowity mechanizm ustalania ceny jest złożony. Istnieje wielkość określana jako Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), która w zamyśle obejmuje wszystkie opłaty. Przed podpisaniem umowy pytajmy w banku raczej o RRSO niż o oprocentowanie, pamiętajmy jednak że RRSO w trakcie trwania umowy może się zmienić chociażby ze względu na zmiany w wysokości opłat manipulacyjnych.

Uwaga na niski wkład własny

Dziś znalezienie kredytu hipotecznego, który nie wymagałby wkładu własnego, jest niemożliwe. Żeby móc starać się o kredyt, musimy jednorazowo wpłacić przynajmniej 10% wartości nieruchomości, przy czym zazwyczaj będzie to ok. 20%. Jeśli kredytodawca proponuje kredyt hipoteczny z podejrzanie niskim wkładem własnym (powiedzmy poniżej 15%), wówczas powinno to stanowić dla nas sygnał, że umowę należy bardzo dokładnie prześwietlić. Niski wkład własny oznacza zazwyczaj dłuższy czas spłaty, wyższe opłaty i znacznie wyższy całkowity koszt kredytu.

Niska rata to nie wszystko

Dla większości młodych rodzin starających się o kredyt hipoteczny kluczowe będzie to, by usługa nie była zbyt uciążliwa podczas codziennego życia, dlatego będą one szukały przede wszystkim oferty z niską ratą. Podejście to jest oczywiście jak najbardziej uzasadnione, jednak może okazać się niebezpieczne – niska rata wydłuża okres spłaty i podnosi całkowity koszt usługi. Dłuższy okres spłaty to wyższe ryzyko utraty wypłacalności. Nawet jeśli nasza bieżąca sytuacja finansowa jest stabilna, to nigdy nie mamy gwarancji, że za kilkanaście lat nadal tak będzie. Przy kredycie na 30 lat ryzyko jest o wiele większe niż wtedy, gdy bierzemy go na lat 15. Mimo, że w tym drugim przypadku rata będzie znacznie wyższa.

Najważniejsze jest jednak to, aby kredyt hipoteczny na który się zdecydujemy, był dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb - zanim zaczniemy szukać konkretnej ofert, powinniśmy je najpierw jasno określić.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank