Kredyt hipoteczny dla freelancera – sprawdź, jak nieregularne umowy i wypłaty mogą wpłynąć na zdolność kredytową

Miniaturka artykułu

Dla większości Polaków jedyną szansą na nabycie własnej nieruchomości jest wzięcie kredytu hipotecznego. Łatwiej jest go uzyskać osobom pracującym na podstawie stałych umów i uzyskującym stałe dochody. To kłopotliwe, ponieważ rynek pracy zmienia się i coraz więcej osób decyduje się na tzw. freelance, czyli świadczenie usług bezpośrednio dla klienta, bez pośrednictwa pracodawcy. Czy freelancerzy również mogą dostać kredyt hipoteczny?

Dlaczego freelancer może mieć problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego?

Podstawowy problem z przyznaniem kredytu hipotecznego freelancerowi polega na tym, że jego dochody rzadko są regularne – bywają okresy, gdy zleceń jest dużo i są dobrze płatne, a także takie, w których nie ma ich wcale. W ostatecznym rozrachunku średni dochód freelancera może być wyższy niż kogoś, kto pracuje na etacie, jednak znacznie trudniej jest tu zachować i udowodnić ciągłość pracy. Stanowi to potężny problem w kontaktach z bankami – to prawda, że praktycznie każdy liczący się w naszym kraju bank ma ofertę dla osób prowadzących działalność lub pracujących w oparciu o umowę o dzieło, jednak aby potwierdzić zdolność kredytową, wnioskodawcy muszą udowodnić ciągłość pracy w okresie 6 lub 12 miesięcy.

Co może zrobić freelancer, by zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania kredytu hipotecznego?

Aby zapewnić sobie zdolność kredytową, freelancer powinien przede wszystkim planować z wyprzedzeniem. Jeśli zamierzamy wziąć kredyt hipoteczny, warto czasami przyjąć ofertę opiewającą na niższą kwotę pod warunkiem, że zleceniodawca dostarczy nam zleceń na długi okres. Przy takiej współpracy rozliczenia najczęściej następują na podstawie wystawianych co miesiąc faktur VAT i rachunków.

Kredyty hipoteczne szyte na miarę

Niektóre banki tworzą również specjalne oferty dla freelancerów pozwalające rozliczać się niestandardowo. Podczas przyznawania takich specjalnych kredytów hipotecznych można liczyć na brak wymagań dotyczących ciągłości dochodów, pod warunkiem spełnienia kryterium wysokości średniego dochodu za określony czas (zazwyczaj 6 lub 12 miesięcy). W tej sytuacji poprzeczka średniego dochodu jest jednak podniesiona dość wysoko, dlatego na kredyt hipoteczny mogą liczyć przede wszystkim ci freelancerzy, którzy uzyskują wysokie dochody. Banki biorą również pod uwagę liczbę osób na utrzymaniu (im mniej, tym lepiej), a także wcześniejszą historię kredytową (jeśli wszystkie zobowiązania spłacaliśmy w terminie, szansa na pozytywną decyzję będzie znacznie większa).

Decydując się na karierę freelancera nie zamykamy sobie drogi do kredytu hipotecznego. O złożeniu wniosku warto jednak pomyśleć z wyprzedzeniem i dobrze się do tego przygotować.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank