Jakie są różnice między kredytem hipotecznym a gotówkowym? Krótki przewodnik dla początkujących

Miniaturka artykułu

Na pierwszy rzut oka kredyt hipoteczny i gotówkowy różnią się nieznacznie – jeden i drugi należy spłacać w ratach o określonej wysokości i w określonych terminach. Jeden i drugi podlega oprocentowaniu. Różnice jednak istnieją, i to bardzo wyraźne. 

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego i gotówkowego

Pierwszą i najważniejszą różnicą między kredytem gotówkowym i hipotecznym jest kwestia zabezpieczenia. W przypadku kredytu gotówkowego bank może żądać np. poręczenia lub zabezpieczenia majątkowego. W przypadku kredytu hipotecznego sytuacja wygląda inaczej – kredyt jest udzielany stricte na zakup nieruchomości, której hipoteka zostaje po udzieleniu pożyczki obciążona. Jeśli kredytobiorca nie dotrzymuje zobowiązań, wówczas prawa do nieruchomości przechodzą na bank, natomiast pieniądze, które kredytobiorca wcześniej wpłacił na rzecz banku, przepadają.

Rozmiar i czas spłaty

Teoretycznie rozmiar i czas spłaty kredytu gotówkowego może być dowolny, w praktyce jednak ten rodzaj pożyczki dotyczy zazwyczaj mniejszych sum niż w przypadku kredytu hipotecznego i jest rozłożony na krótszy czas. Kredyt hipoteczny zawsze dotyczy sumy rzędu kilkuset tysięcy złotych, a w przypadku większych nieruchomości może przekraczać milion. Co do czasu spłaty – spłaca się go dziesięcioleciami. W Polsce standardem jest kredyt hipoteczny na 30 lat, choć na rynku dostępne są również krótsze (dłuższe należą już do rzadkości).

Procedura weryfikacyjna

Inna jest również metoda, za pomocą której bank wydaje decyzje odnośnie udzielenia kredytu. Przy kredycie gotówkowym weryfikowana będzie wyłącznie nasza zdolność kredytowa – będziemy musieli dostarczyć kredytodawcy zaświadczenie o zatrudnieniu, o zarobkach, bank sprawdzi również naszą historię kredytową. Przy kredycie hipotecznym sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Tu również sprawdza się historię kredytową, ale liczy się również wartość samej nieruchomości i to, jak trudno będzie ją sprzedać, jeśli prawa do niej przejdą na bank. Kredytodawcy nie zajmują się obrotem nieruchomości, dlatego w przypadku wejścia w posiadanie lokalu starają się jak najszybciej go spieniężyć. Wnioskujący o kredyt może więc otrzymać odmowę nawet, jeśli posiada zdolność kredytową, ale nieruchomość, na którą potrzebuje pieniędzy, znajduje się w słabej lokalizacji lub jest problematyczna z innego powodu.

Choć kredyty gotówkowe i hipoteczne podlegają regulacjom prawa bankowego, to jednak pożyczkodawcy mają dużą dowolność jeśli chodzi o ustalanie ich warunków. Jedynym mocnym rozróżnieniem, jakie możemy wskazać, jest to, że przy kredycie hipotecznym zabezpieczenie stanowi nieruchomość, a przy kredycie gotówkowym zabezpieczeniem może być cokolwiek innego.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank