Jak wygląda proces starania się o kredyt hipoteczny? Krótki przewodnik

Miniaturka artykułu

Procedura weryfikacyjna i proces dopełniania formalności przed uzyskaniem kredytu hipotecznego mogą wydawać się skomplikowane. Rzeczywiście: ilość dokumentów, jakie potencjalny kredytobiorca musi dostarczyć do banku i kwestii, jakie sam bank musi sprawdzić przed wydaniem decyzji, może przyprawić o ból głowy. Oto przewodnik, który wyjaśni proces starania się o kredyt hipoteczny i ułatwi wnioskodawcy poruszanie się po finansowym labiryncie.

 

Spotkanie z doradcą w sprawie kredytu hipotecznego

Zanim rozpoczniemy negocjacje z kredytodawcą, warto spotkać się z doradcą, który pomoże nam określić nasze potrzeby i możliwości oraz przygotuje listę ofert, którymi moglibyśmy być zainteresowani. Dobry doradca powinien pokierować rozmową tak, abyśmy nie czuli się zagubieni, warto jednak przygotować się do spotkania analizując swoje zarobki, aspiracje i plany na przyszłość. Jeśli uda nam się znaleźć dobrą ofertę, etap ten może zakończyć się podpisaniem umowy przedwstępnej.

Złożenie wniosków

Kolejny etap jest dla wnioskodawcy dość uciążliwy – na żądanie banku będziemy musieli okazać wszelkie dokumenty dotyczące naszej tożsamości, sytuacji zawodowej (np. umowy podpisane z pracodawcą, informacje o wynagrodzeniu), a także samej nieruchomości (w czym zazwyczaj pomaga nam doradca, który pilotuje całą operację). Lista dokumentów często jest bardzo długa i zdarza się, że uzupełnianie jej może trwać miesiącami. Niestety nie da się tego obejść – dla banku pieczołowitość na tym etapie jest ważna nie tylko ze względu na ryzyko związane z udzieleniem kredytu, ale również ze względu na to, że wymaga jej prawo bankowe oraz Komisja Nadzoru Finansowego.

Decyzja kredytowa

Co może wydawać się zaskakujące, decyzja kredytowa zapada jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji. Na tym etapie bank, po zebraniu i przeanalizowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, informuje wnioskodawcę o tym, że istnieje możliwość przyznania kredytu lub że takiej możliwości nie ma. Pamiętajmy, że negatywna decyzja kredytowa w jednym banku nie musi oznaczać, że inne również nam odmówią.

Negocjowanie warunków kredytu hipotecznego

W tym miejscu strony umowy kredytowej ustalają szczegóły dotyczące kredytu hipotecznego – wysokość kredytu, wysokość wkładu własnego, czas trwania i harmonogram spłaty, wysokość rat, prowizji, możliwość ewentualnych wakacji kredytowych, konsekwencje spóźnień i wiele innych szczegółów. Jeśli nie zajmujemy się finansami zawodowo, na tym etapie lepiej będzie skorzystać z pomocy specjalisty niż zajmować się negocjacjami samodzielnie. Laikowi może być trudno zorientować się w tym, co powinna zawierać umowa i które jej zapisy są dla niego korzystne.

Podpisanie umowy

To sfinalizowanie całego procesu. Każdą umowę przed podpisaniem należy uważnie przeczytać i –jeśli zawiera jakiekolwiek informacje, które nie są do końca jasne – poprosić pracownika banku o doprecyzowanie. Po podpisaniu umowy otrzymujemy prawo do użytkowania nieruchomości i zaczynamy spłacanie kredytu.

Proces starania się o kredyt hipoteczny bywa długi i skomplikowany. Operacja musi być jednak dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, bo jest to zobowiązanie na setki tysięcy złotych i na dziesiątki lat.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank