Czym kieruje się bank obliczając zdolność kredytową? Analizujemy.

Miniaturka artykułu

Każdy bank ma własne procedury i własną politykę dotyczącą oceniania zdolności kredytowej. Poniżej omówimy najczęściej pojawiające się kryteria i ich wpływ na ocenę zdolności i, co za tym idzie, decyzję o przyznaniu lub odmowie kredytowania.

Zadłużenie

Nie jest niczym zaskakującym, że osoby z czystą historią kredytową, brakiem zobowiązań lub ze zobowiązaniami, z których wywiązały się terminowo, mają większe szanse na kredyt. Bank, obliczając zdolność kredytową klienta, bierze przede wszystkim pod uwagę ryzyko wynikające z nawiązania z nim współpracy. W przypadku osób mających niespłacone wierzytelności ryzyko to będzie o wiele większe. Zdarza się również, że bank o zdolności kredytowej decyduje warunkowo – jeśli klient spłaci wierzytelności i przedstawi dokumenty poświadczające ten stan rzeczy, wówczas będzie mógł liczyć na finansowanie.

Czas trwania umowy

Wszystkie banki zajmujące się udzielaniem kredytów hipotecznych w Polsce mają wytyczne dotyczące stażu pracy – zazwyczaj takie minimum wynosi 3 miesiące i jeśli jesteśmy zatrudnieni krócej, kredyt hipoteczny będzie poza naszym zasięgiem. Minimum to może być wyższe – wymagany staż sześciomiesięczny nie jest niczym zaskakującym. Ważne będzie też to, na jak długo jesteśmy zatrudnieni. Jeśli na czas nieokreślony, niewątpliwie będzie to sprzyjać naszej zdolności kredytowej. W Polsce dominują jednak inne formy zatrudnienia – im dłuższy termin trwania naszej umowy, tym lepiej. Dotyczy to nie tylko umów o pracę, ale również wszystkich umów o współpracę za pomocą których dokumentujemy swoją zdolność kredytową, np. umowy o dzieło lub zlecenia.

Wysokość dochodów

To chyba najbardziej oczywiste kryterium – im lepiej zarabiamy, tym większa suma będzie dla nas dostępna w ramach kredytu hipotecznego. Tu jednak również sytuacja się komplikuje, gdy weźmiemy pod uwagę zróżnicowanie form zatrudnienia – przy umowie o pracę dochody określa się na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, przy innych formach na podstawie umów i rachunków. Dla banku ważne będą nie tylko dochody, jakie uzyskaliśmy w ciągu ostatnich 3 lub 6 miesięcy, ale również dochody, jakie zamierzamy uzyskać w przyszłości. Jeśli o kredyt hipoteczny stara się osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, będzie ona musiała przedstawić dokumenty regulujące współpracę z kontrahentami w okresie po ewentualnym przyznaniu kredytu.

Warto wiedzieć, że to co w jednym banku mogło nas zdyskwalifikować, dla innego może okazać się nieistotne. Co więcej, jeśli kredyt ma być duży, bank może okazać się skłonny do negocjacji – warto wówczas zastanowić się nad tym, jakie atuty mamy po swojej stronie.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank