„Czy muszę mieć wkład własny, jeśli chcę starać się o kredyt hipoteczny?” Odpowiadamy

Miniaturka artykułu

Wkład własny to określona suma, którą będziemy musieli wpłacić na rzecz banku jeszcze zanim zaczniemy spłacać kredyt hipoteczny. Wkład własny jest zazwyczaj znaczną częścią wartości nieruchomości, przy czym jego wysokość wpływa na wysokość rat i okres spłaty – im więcej gotówki wyłożymy od ręki, tym niższe będą raty i tym szybciej skończymy spłacanie. Czy posiadanie wkładu własnego jest warunkiem koniecznym, by uzyskać kredyt hipoteczny? 

Rekomendacja S

Organem, który według polskiego prawodawstwa nadzoruje działalność Banków udzielających kredytów hipotecznych, jest Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Instytucja ta, wydając tzw. rekomendację S sprawiła, że w roku 2014 kredyty hipoteczne bez wkładu własnego praktycznie zniknęły z rynku. Wcześniej uzyskanie takiego kredytu było możliwe, choć zazwyczaj  mniej korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ banki nakładały znacznie wyższe marże na osoby, które nie posiadały wkładu własnego. Na początku wymagana wysokość wkładu własnego wynosiła 5% wartości całego kredytu, w chwili obecnej jest to już 20%. Oznacza to, że chcąc kupić jakąkolwiek nieruchomość, musimy najpierw uzbierać sumę rzędu kilkudziesięciu, czy w przypadku droższych nieruchomości, kilkuset tysięcy złotych. W praktyce kredyt hipoteczny stał się dostępny dla znacznie mniejszej części społeczeństwa.

Co zrobić w przypadku braku pieniędzy na wkład własny?

Dziś nie da się uzyskać kredytu hipotecznego bez żadnego wkładu własnego. Należy jednak pamiętać, że wkład własny nie zawsze musi oznaczać konkretną sumę przelaną na konto banku. Zabezpieczyć kredyt hipoteczny możemy np. inną nieruchomością – jeśli jej wartość będzie wyższa niż wymagany wkład własny, możemy liczyć na to, że decyzja kredytodawcy okaże się pozytywna.

Czasami warto korzystać również z alternatywnych form finansowania. Aby pokryć wkład własny, możemy np. zdecydować się na pożyczkę od dewelopera. Firmy deweloperskie często udostępniają takie usługi, bo bardzo zależy im na sprzedaży mieszkań. Dziś podaż na rynku mieszkaniowym jest znacznie większa niż popyt, przy czym nadal powstają nowe budynki. Spieniężanie swoich lokali jest więc dla dewelopera gwarancją utrzymania się na rynku.

Istnieje również tzw. pożyczka zakładowa, na którą liczyć mogą zwłaszcza pracownicy dużych firm. Ta opcja jest o tyle wygodna, że po zadłużeniu się nie trafiamy do Biura Informacji Kredytowej.

Innym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy. Należy tu jednak zaznaczyć, że rzadko kiedy będzie się on kredytobiorcy opłacał. Kredyty gotówkowe charakteryzują się wyższym oprocentowaniem niż hipoteczne, skorzystanie z tej formy finansowania wkładu własnego zdecydowanie podniesie koszt całej operacji.

Podsumowując: nawet jeśli nie dysponujemy gotówką, dzięki której moglibyśmy pokryć wymagany wkład własny, nadal mamy szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego. Aby się to jednak udało, musimy poszukać alternatywnych form finansowania, których na szczęście nie brakuje.

Najnowsze arykuły

Ubezpieczenie OC i AC – dowiedz się, jak wyliczyć składkę

Udało nam się kupić wymarzony samochód, zarejestrowaliśmy go, trzymamy w ręce kluczyki i nie możemy się doczekać, by usiąść za kierownicą. Od legalnego rozpoczęcia wielkiej przygody z nowymi czterema kółkami dzieli nas już tylko kwestia ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC i AC przydaje się znacznie częściej niż może się to wydawać początkującym kierowcom.

Czytaj więcej »

„Mam umowę na czas określony. Czy mam szansę dostać kredyt hipoteczny?” Podpowiadamy.

W Polsce bardzo często mamy do czynienia z formami zatrudnienia innymi niż tradycyjna umowa o pracę na czas nieokreślony. Dla osób starających się o kredyt hipoteczny mamy dobrą wiadomość – mając umowę o pracę na czas określony również możemy liczyć na pozytywną decyzję banku, choć należy się liczyć z obostrzeniami oraz długim i wymagającym procesem weryfikacji zdolności kredytowej

Czytaj więcej »

Kupiłeś używane auto? Sprawdź, jakich formalności związanych z ubezpieczeniem samochodu musisz dopełnić, by móc wyjechać na drogę

Zakup używanego auta to świetny sposób na obniżenie jego kosztu. Większość świeżo upieczonych kierowców zaczyna swoją przygodę z motoryzacją właśnie od używanego pojazdu, a wielu z nas prowadzi samochody z drugiej ręki praktycznie przez całe życie. Taki zakup wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności, również tych związanych z ubezpieczeniem samochodu.

Czytaj więcej »

Kategorie

Bank BPH
Alior Bank
Bank Pekao
Bank PKO BP
Bank Millenium
mBank